Szukaj

Jak mrozić grzyby leśne?

Świeże grzyby prosto z lasu ... możemy cieszyć się ich smakiem nie tylko podczas kilku sezonowych miesięcy. Poza suszeniem i marynowaniem możemy grzyby zamrozić. Ten sposób konserwacji sprawia, że użyty później do przyrządzenia dania grzyb jest najbliższy świeżemu.

Pamiętajmy, że bez względu na sposób konserwacji, poddajemy jej wyłącznie grzyby świeże, najlepiej tuż po zbiorze. Muszą być zdrowe i jędrne. Pierwszym krokiem jest bardzo dokładne ich oczyszczenie. Nożykiem przycinamy trzonek grzyba sprawdzając przy okazji, czy nie jest robaczywy. Przy użyciu pędzelka i wilgotnej ściereczki czyścimy kapelusz.

Całe - czy pokrojone?

Zanim przystąpimy do mrożenia grzybów, warto zastanowić się lub przewidzieć, do czego później będą one stosowane. Grzyby przeznaczone na zupę lub sos możemy od razu pokroić w kostkę lub paseczki. Kroimy również grzyby duże.  Duże, ładne borowiki warto pokroić wzdłuż na dość grube plastry, będą mogły później stanowić efektowny dodatek do dania (np. tego). Ja przekładam je wówczas papierem. Podgrzybki i prawdziwki pozostawiamy w całości, jeżeli są małe. Większe kroimy. Maślaki po oczyszczeniu powinny zostać pozbawione śluzowej skórki kapelusza. Rydze pozostawiamy w całości, ale dość sporo przycinamy trzonek.                                                                                                                            fot.ArtKulinaria.pl

Surowe - czy po obróbce?

Osobną kwestią jest gatunek grzyba użyty do mrożenia oraz sprzęt chłodniczy, jaki posiadamy. Borowiki, podgrzybki, kozaki i maślaki możemy mrozić na surowo, bez żadnej wstępnej obróbki termicznej – jeżeli posiadamy dobrej jakości zamrażarkę osiągającą bardzo niskie temperatury.
Kiedy planujemy mrozić grzyby w zamrażarce lodówki - grzyby przesmażamy na
sklarowanym maśle. Smażymy z dodatkiem ząbka czosnku  około 5 minut dbając o to, aby każdy grzyb lub każdy jego kawałek został przesmażony ze wszystkich stron. Kładąc na patelnię całe kapelusze, umieszczajamy je najpierw spodem grzyba do góry, aby znajdująca się w nim woda odparowała.

Rydze i kurki, bez względu na to, czy zamrozimy w zamrażarce wolnostojącej czy w zamrażarce  lodówki - warto zblanszować, aby nie nabrały później gorzkawego smaku. Dobrze odsączyć z wody. Więcej  informacji o zachowaniu najlepszego smaku rydzów zamieściłam TUTAJ.

Zanim włożysz do zamrażarki

Przygotowane do mrożenia grzyby dzielimy na porcje, które w całości później zużyjemy i wkładamy do foliowego woreczka lub opakowania. Na każdy woreczek naklejamy etykietę z dokładnym opisem:  jaki gatunek grzyba mrozimy i z jaką datą.

Czas przechowywania mrożonych grzybów


Grzyby, które były mrożone na surowo, przechowujemy około 6 miesięcy, Grzyby, które przed mrożeniem poddaliśmy obróbce termicznej, możemy przechowywać dłużej. Wieloletni, doświadczeni grzybiarze deklarują, że przechowują zamrożone grzyby do następnego sezonu. Należy tu jednak pamiętać o wspomnianej wcześniej kwestii, jaką jest utrwalanie żywności poprzez wolnostojącą zamrażarkę i zamrażarkę w lodówce. 

Jak używać mrożone grzyby?

Mrożonych grzybów nie trzeba rozmrażać przed obróbką termiczną. Można je od razu smażyć, gotować lub dusić.

Komentarze

Wchudy40 (niezweryfikowany)

Nie jest ważne czy zamrażarka jest w lodówce , czy wolnostojąca , lecz jaką TEMPERATURĘ zapewnia !!! Moja lodówka domowa /husquarna/ utrzymuje w zamrażalniku temperaturę minus 30 stopni C ,podczas gdy zamrażarki "skrzyniowe" zwykle minus 18 do 21 stopni C. /W moim zamrażalniku zamarza SPIRYTUS /. Życzę przyjemnego i efektywnego mrożenia grzybów i oby było ich jak najwięcej !!!

21 lipca 2015 - 15:47
Gość (niezweryfikowany)

Ja zawsze grzyby wyczyszczę pokroje i obgotuje z 20 minutek potem odsedzam i mroże w woreczkach swietnie sie sprawdzają smakowo nawet po pół rocznym leżakowaniu

05 października 2012 - 18:46
Gość (niezweryfikowany)

Ja posiadam zamrażarkę z szufladą typu quick freeze [ szybkie mrożenie] i próżniowe woreczki typu usta przed związaniem odessać nadmiar powietrza .Grzyby przechowuje do2 lat.Oczywiście według wskazówek wyżej zawartych drobne kostki np. prawdziwków do póżniejszego podsmażania na maśle klarowanym z cebulą np .zapiekanka ,grzanka, pizza.Na sosy inna frakcja i na bigos inna bo też do niego dodaje odrobinę mrożonych małych kapeluszy.
Grzyby świeże prosto z lasu trafiają pod nóż ,to jest tylko moja praktyka tak że nie fachowa rada jednak polecam .Lodówka no frost i zwykła szuflada albo inna zamrażarka po wstępnym mrożeniu.

26 września 2012 - 22:34
AndRos (niezweryfikowany)

Chyba na maśle to nie za bardzo bo masło jełczeje po jakimś czasie.

18 września 2010 - 18:10
Renata Targosz

Jeżeli grzyby przesmażamy na klarowanym maśle, ryzyko jełczenia nie istnieje, ponieważ takie masło ma bardzo długą przydatność do spożycia. W przypadku zwykłego masła zamrożenie przedłuża jego trwałość - bardzo niska temperatura zamrażalnika i brak dostępu światła nie dopuszczą do jego zjełczenia w okresie przechowywania grzybów.

18 września 2010 - 19:54

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania