Jaki jest zapach ryby? W tym przypadku należy zapomnieć o stereotypie, że ryba śmierdzi. Wszystko zależy od rodzaju ryby oraz od jej świeżości i ten zapach będzie mniej, lub radziej intensywny. Inaczej będą pachnieć ryby morskie, rzeczne, a jeszcze inaczej te żyjące na dnie jeziora.
Wiele zależy również od osobistego odbioru. Według mnie specyficzny zapach ma np. dorsz i miętus. Miecznika i tuńczyka odbieram jako prawie bezzapachowe. Podoba mi się za to zapach sandacza i halibuta.
Zapach ryby może uaktywniać się podczas obróbki termicznej. W jaki sposób zatem uzyskać jak najmniej intensywny zapach ryby podczas smażenia?
Przede wszystkim należy kupić jak najświeższą rybę. I dotyczy to zarówno ryby świeżej, jak i mrożonej. O tym, na co zwrócić uwagę podczas zakupu ryb pisaliśmy TUTAJ.
Kiedy ryba zajęła już miejsce w naszej lodówce, warto poczynić jedną z wybranych metod - w zależności od dostępnych skadników, przypraw lub upodobań:
Podczas smażenia:
Czynności przygotowawcze, które wymieniłem powyżej w dużej mierze przyczynią się do zniwelowania zapachu ryby. Co jeszcze możemy zrobić?
Do tłuszczu na patelni dodajemy parę kropel soku z cytryny lub jej cząstki. Podobny efekt uzyskamy dodając na patelnię cząstki ziemniaka, który wchłania zapach.
Jeżeli macie własne, sprawdzone sposoby na pozbycie się zapachu ryby podczas smażenia, podzielcie się nimi w komentarzach :-)
Komentarze
nie zgadzam się z powyższą metodą "zabijania" zapachu ryby ziołami, przyprawami czy cebula. Jadam bardzo dużo różnych ryb, po kilkunastu latach doszedłem do wniosku, że prócz soli i pieprzu każda inna przyprawa to profanacja. Ale to wyłącznie moje zdanie, a ryba tak czy siak będzie dalej uwydatniać swój zapach.
Dodaj nowy komentarz