Szukaj

Winnice Kojder w ZaKładce – Naturalnie

Komentowana degustacja win z Gościem specjalnym, wraz z kolacją to specjalność krakowskiej ZaKładka Bistro de Cracovie. 29 listopada, w ramach V Jesieni Enologicznej, odbyło się spotkanie z Winnicą Kojder, podczas kolacji przygotowanej w konwencji food&wine pairing.

Winnice Kojder jako pierwsza polska winnica przyjęta została do ekologicznej organizacji Ecovin. Uzyskany certyfikat zaświadcza, że zarówno uprawa jak i ochrona roślin pozbawione są środków chemicznych, sztucznych nawozów czy herbicydów, a w winiarni stosowana jest minimalna, niezbędna ilość siarczynów. Rodzinie Kojder zależy, aby nie ingerować w naturę i zachować z niej jak najwięcej. Ich motto to: „EKOLOGIA PRZEDE WSZYSTKIM !”. Ta filozofia idealnie wkomponowała się w motyw przewodni naszej V Jesieni Enologicznej BLIŻEJ NATURY.

Dzięki kilkumiesięcznym staraniom sommeliera ZaKładki, Rafała Błażusiaka, udało się ustalić wspólną datę spotkania i tak z końcem listopada Marek i Mariola Kojder zaszczycili swoją obecnością gościnne wnętrza krakowskiej ZaKładki. Kolacja z Kojderami wieńczyła pięcioczęściowy cykl, który w tym roku ZaKładka zorganizowała kolejno z Leduc Frouin, Winnicą Miłosz, Dom Bliskowice i Bodegas Menade.
Spotkanie tradycyjnie odbyło się powitaniem i słowem wstępu naszej prezes, właścicielki ZaKładka Bistro de Cracovie, Renaty Targosz, a następnie opowieścią Marka Kojdera o winnicy i naturalnym sposobie uprawy winorośli.

SELEKCJA WIN NA WIECZÓR

1. Johanniter na aperitif
W nosie świeże, cytrusowe. Wyraźna kwasowość, która przekłada się na nuty młodego jabłka, mirabelki i gruszki. Srebrny medal w prestiżowym konkursie Mundus Vini 2019

2. Souvignier gris do przystawki
Wino z ręcznie wyselekcjonowanych winogron pochodzących z naszych najstarszych parceli. Fermentowane i leżakowane z dodatkiem dębu francuskiego. Wyczuwalne aromaty jabłka, gruszki, brzoskwini i marakui. Finisz delikatnie mineralny.

3. Cuvee do przystawki
Kupaż solarisa i souvignier gris. Czyste i dość intensywne owocowe aromaty z akcentami słodyczy. W smaku dominuje dojrzałe jabłko, nektarynka i biała brzoskwinia.
Cuvee 2017 - w kategorii win białych półwytrawnych i wytrawnych zdobyło złoty korek na konkursie Polskie Korki 2018

4. Muscaris do dania głównego
Wino o intensywnie kwiecistych aromatach. Wyczuwalne pudrowe aromaty kwiatu czarnego bzu, róży i fiołków. Finisz delikatnie mineralny.

5. Solaris do deseru
Typowy dla solarisa bukiet owoców egotycznych. W smaku wyczuwalne aromaty ananasa, brzoskwini, marakui i miodu.

ZAKŁADKOWE MENU NA WIECZÓR

Przystawka I: Filet z makreli w occie, krem z białej cebuli, chips ziemniaczany, sałatka z ogórków - FOOD&WINE PAIRING -> ABSOLUTNY HIT WIECZORU

Przystawka II: Pieczony mus z wątróbek drobiowych, musztarda z pieczonych pomidorów, foccacia z pomidorami

Danie główne: Pierś z gęsi, dynia na 3 sposoby – dufinka, puree, piklowana

Deser: Stek z ananasa, pistacje, emulsja miętowa

Fantastyczna atmosfera towarzyszyła nam przez cały wieczór. A plany na 2020 i przyszłoroczną VI Jesień Enologiczną już się klarują :)

Komentarze

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania