Szukaj

FoodKultura

Kuchnia pod kloszem

Przez okno wpadają promienie leniwego, popołudniowego słońca. Z czekoladowego ciasta spływa biały lukier. Na na stole stos talerzyków, przed chwilą wyjętych z dolnej półki kredensu. I w pośpiechu odłożona książka... Jeszcze konfitura do gorących, drożdżowych bułeczek...

Moda bardzo dobra smażenia różnych konfektów ...

Moda bardzo dobra smażenia różnych konfektów i innych słodkości, a także przyrządzania wszelakich potraw, pieczenia chleba i inne sekreta gospodarskie i kuchenne to drugi tom serii Monumenta Poloniae Culinaria, będący kulinarno-naukowym opracowaniem Jarosława Dumanowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Rafała Jankowskiego z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. 

IV Międzynarodowy Festiwal Fotografii Kulinarnej 2012

Czwarty raz śledzę w internecie zmagania światowych fotografów, którzy stają do rywalizacji w Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Kulinarnej. Temat niezwykle dla mnie inspirujący i ekscytujący zarazem. Ponad sto prac prezentowanych w kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu stylach i stylizacjach. Prac tak różnorodnych, jak różnorodne jest spojrzenie, obiektyw, wyobraźnia artysty.

Język baklawy. Wspomnienia. Diana Abu-Jaber

Język baklawy. Wspomnienia autorstwa Diany Abu-Jaber to czwarta pozycja z serii Dolce Vita Wydawnictwa Czarne. Kolejna, nasycona jakże doskonałym smakiem!

W miasteczku długowieczności. Rok przy włoskim stole. Tracey Lawson

Myślę, ze każdemu z Was towarzyszy pewien rytuał, kiedy sięgacie po nową książkę. Zwłaszcza, gdy wiecie, że zagłębienie się w nią będzie ucztą dla wszystkich zmysłów. Tak było i tym razem, kiedy jeszcze ciepła, w dniu swojej premiery przybyła do mnie szczelnie zapakowana.*  Za oknem upalne, popołudniowe słońce, a w rękach 456 stron z receptą na długowieczność i  studwunastoma (!) oryginalnymi, włoskimi przepisami kulinarnymi.

Ju Duoqi. Kapusta pekińska w kulinarnym projekcie artystycznym

Już w XVI wieku, za sprawą włoskiego malarza manierysty - Arcimboldo (o jego pracach pisałam w Giuseppe Arcimboldo i jego surrealistyczne rebusy wizualne) - warzywa, owoce i inne produkty spożywcze przyjęły antropomorficznie artystyczny kształt.