Szukaj

Giuseppe Arcimboldo i jego surrealistyczne rebusy wizualne

O wykorzystaniu żywności w kreowaniu sztuki pisałam już przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Kulinarnej 2010, podczas której - poza tradycyjnym ujęciem obrazu, warzywa i owoce przyjmowały wręcz antropomorficzne funkcje i kształty.

Surrealizm jest wszechobecny w dzisiejszej szeroko pojętej sztuce. Nikogo on nie dziwi, czasem zaskakuje, innym razem zachwyca. Swoboda form, jaką przyjmuje artystyczny przekaz pojawiła się już w XVI wieku pod postacią manieryzmu i włoskiego malarza Giuseppe.

Giuseppe Arcimboldo (Arcimboldi) doskonale odnalazł się ze swoją sztuką w okresie, w którym przyszło mu tworzyć. Poszukiwanie nowości i fascynacja zagadką w owym czasie budziły podziw współczesnych artyście i budzi zainteresowanie również dziś.

Seria portretów ludzkich głów i całych postaci jest dla miłośników detalu prawdziwą gratką poszukiwawczą gatunków i odmian warzyw, owoców i innych - powiedzmy - "naturalnych produktów spożywczych" :-)
Reprodukcje pochodzą ze strony giuseppe-arcimboldo.org, tam też znajdziecie większą ich ilość i różnorodność oraz opis: data powstania, wymiary obrazu i miejsce, w którym dany obraz się znajduje. Polecam, choć dwa wzbudziły moje mieszane odczucia ;-)

A już niedługo napiszę o innych kulinarnych - i tym razem współczesnych inspiracjach w sztuce.

Giuseppe ArcimboldoGiuseppe Arcimboldo Whimsical Portrait i Admirał

Giuseppe ArcimboldoGiuseppe Arcimboldo Wiosna i Jesień (1573)

Giuseppe Arcimboldo
Giuseppe Arcimboldo Zima

Komentarze

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania