Pikantno-korzenna przyprawa popularna w Ameryce Środkowej. Jej wspaniały aromat wzbogaca smak nie tylko mięs, ale również ciast i deserów.
Pimenta dioica officinalis to niedojrzały, wysuszony owoc wiecznie zielonego, rosnącego w tropikalnym klimacie drzewa pieprzowego. Dojrzałe owoce pieprzowca są koloru purpurowego, wraz jednak z dojrzewaniem tracą one cały swój aromat i pikantność. Dlatego do uzyskania przyprawy zbiera się wyłącznie owoce niedojrzałe.
Historia i pochodzenie
Ziele angielskie pochodzi z Jamajki, a uprawiane było również w Ameryce Południowej i Środkowej. Aztekowie stosowali go jako składnik aromatyzujący ich lokalny napój - chocolada.
Do Europy sprowadził ziele angielskie Krzysztof Kolumb, dużo czasu jednak minęło, zanim zyskało ono popularność w kulinarnych zastosowaniach.
Samo nazewnictwo tej przyprawy posiada wiele odmian, głównie wskazujących na pikantną i pieprzową jej stronę. Oryginalna, łacińska nazwa główna Pimenta pochodzi z hiszpańskiego pimienta, czyli czarny pieprz. Rodzajowa nazwa dioica utworzona została przez botaników od greckiego di -dwa oraz oikos - dom, co oznacza umiejscowienie żeńskich i męskich kwiatów na osobnych roślinach. Gatunkowa nazwa officinalis odnosi się medyczno-roślinnej strony przyprawy. Ziele angielskie w rożnych językach świata określane jest w rozmaity sposób, np. Yamajskiy perets (w Rosji), poivre aromatique (we Francji) i pimienta dulce (w Hiszpanii). Angielskie określenie pojawia się w języku polskim – ziele angielskie i niemieckim - Englisches gewürz.
Jak używać?
Ziele angielskie łączy w sobie pikantność czarnego pieprzu z korzennym aromatem gałki muszkatołowej i goździków.
Stosowane jest w kuchni w postaci suszonych owoców w całości oraz w postaci zmielonej. Najbardziej aromatyczną częścią ziela jest skórka, zwłaszcza tuż po rozdrobnieniu. Dlatego najlepiej kupować i używać całe ziarenka, albo rozdrabniać je tuż przed użyciem.
Do czego stosować?
Ziele angielskie jest nieodzownym składnikiem aromatyzującym w kuchni karaibskiej i jamajskiej.
Stosowane do:
fot. własna
Komentarze
Dodaj nowy komentarz