Szukaj

Szałwia

Aromatyczna szałwia o wybitnie leczniczych właściwościach posiada szerokie zastosowanie w  kuchniach wielu narodów. Hodowana w przydomowym ogródku pięknie zdobi, a jej kulinarne walory doceniane są przez smakoszy.

Salvia officinalis to ozdobna roślina o srebrno-szarych lub szaro-zielonych, omszonych listkach i kwiatach w kolorze fiołka.
Istnieje wiele odmian szałwi, które różnią się od siebie smakiem, rozmiarem i barwą.

Historia i pochodzenie

Szałwia pochodzi z rejonów Morza Śródziemnomorskiego, a Polsce uprawiana jest już od kilku wieków. W ubiegłych stuleciach stosowano ją nie tylko do celów kulinarnych, ale również leczniczych. W starożytności, aż do późnego średniowiecza częstotliwość jej leczniczego zastosowania sięgała współczesnej aspirynie. Obecnie zdrowotne właściwości szałwi odkrywane są na nowo, jest więc ona jednym z najbardziej popularnych ziół aromatycznych stosowanych w kuchni.

Z uwagi na wysoce zdrowotne właściwości łacińska nazwa salvia pochodzi od salvare, czyli zdrowie.

Jak używać?

Oszczędnie, zawierająca bowiem 2% olejku eterycznego szałwia posiada smak niezwykle aromatyczny i – w zależności od odmiany - korzenny, kamforowy, gorzkawy lub cierpki.

Jeżeli hodujemy własną szałwię, najlepsze listki uzyskamy między czerwcem a wrześniem. Do suszenia należy zerwać listki jeszcze przez zakwitnięciem rośliny, ponieważ mają wówczas najsilniejszy aromat i podczas suszenia zostanie on nie tylko zachowany, ale ulegnie wzmocnieniu.

Suszoną szałwię przechowujemy z dala od wilgoci w szczelnym opakowaniu.

Do czego stosować?

Szałwię stosujemy do:

  • dań z kuchni śródziemnomorskiej.
  • zup na bazie wołowiny lub ryb
  • dań z roślin strączkowych, zwłaszcza z białej fasoli oraz  jarzyn
  • podnosi smak własny mięs. Możemy przyprawiać szałwią tłuste mięsa, wątróbkę, cielęcinę, wieprzowinę, baraninę oraz drób. Jeżeli przygotowujemy wędlinę, warto dodać do niej odrobinę szałwi. Uzyskamy wówczas delikatny posmak dziczyzny.
  • marynat
     


fot: sxc.hu
fot: sxc.hu

Komentarze

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania