Szukaj

Sernik waniliowy z solonym karmelem

Kiedy zobaczyłam go na okładce magazynu kulinarnego, nie przestawałam o nim myśleć. Posiadał wszystkie cechy, które uważam za doskonałe. Przede wszystkim był sernikiem. Zatopionym w kruchym cieście, otulonym bitą śmietaną i polanym bursztynowym karmelem. Zaskakująco długo zwlekałam z nawiązaniem romansu z tym ucieleśnieniem kulinarnej rozkoszy. 

Początkowo planowałam zmodyfikować przepis, spolszczyć go rezygnując z użycia sera ricotta i ciasteczkowego spodu. Po namyśle uznałam jednak, że chcę poznać oryginalny smak sernika autorki 14 kulinarnych bestsellerów i przygotowałam go według podanej przez nią receptury.

Parę moich uwag do sernika:

  • Kruchy spód. Jako miłośniczka kruchego ciasta, oraz jedzenia wykonanego własnoręcznie od podstaw nie przepadam specjalnie za spodami z kupnych, kruchych ciastek.  W tym przypadku jednak wyłamałam się ze swoich przekonań. W efekcie końcowym muszę przyznać, że spód świetnie się sprawdził, jednak dla mnie jest zbyt słodki (możliwe jednak, że zależy to od rodzaju kruchych herbatników).
  • Masa sernikowa. Doskonała. Gęsta i kremowa. Sernik pieczony jest w kąpieli wodnej co sprawia, że bardziej ścina się (podobnie jak Crème caramel), niż piecze, dzięki czemu jego powierzchnia jest jasna i idealnie gładka. Dzięki użyciu brązowego cukru trzcinowego (u mnie demerara) jest nieco ciemniejszy od klasycznych serników.
  • Bita śmietana. Połączyłam dwa rodzaje śmietany do ubicia: o zawartości tłuszczu 36% oraz 30%. Takie połączenie sprawdzi się doskonale w przypadku, gdy sernik zostanie zjedzony w jeden dzień, np. przez gości :-) Dlaczego? Taka śmietana jest lżejsza i można pięknie ją uformować na wierzchu sernika (tak jak na zdjęciu). Na drugi dzień nieco opada, dlatego w przypadku sernika, który będzie cieszył nasze podniebienie dwa, lub trzy dni, warto użyć samej śmietany 36%, która po ubiciu jest znacznie sztywniejsza.
  • Sos karmelowy. Przygotowałam dokładnie według przepisu, czyli w podgrzanej z masłem śmietanie rozpuściłam cukier, a następnie gotowałam masę do zgęstnienia. Taki sos jest jaśniejszy, niż przyrządzany metodą tradycyjną, ponieważ cukier nie zdąży się na tyle skarmelizować, aby osiągnąć głęboką barwę. Ale w smaku pozostaje ten sam :-)
  • I na koniec. Przed podaniem sernik posypujemy płatkami soli morskiej. Należy ją dozować ostrożnie, ma delikatnie podkreślić słodycz karmelu, ale nie może znacząco wpłynąć na jego smak.

A teraz zapraszam Was na przepyszny sernik!


Polecamy też więcej przepisów na: Ciasta, Serniki
Nasze inne propozycje, w których wykorzystaliśmy:wanilię, karmel i twaróg



Sernik waniliowy


Sernik waniliowy z solonym karmelem

na podstawie przepisu z magazynu Donna Hay nr 58
przepis na okrągłą foremkę o średnicy 22 cm

Ciasto: (podaję w ilości nieco mniejszej niż oryginalna, ponieważ zostało mi trochę niewykorzystanej kruchej masy)
270 g kruchych herbatników
30 g mielonych migdałów
85 g roztopionego masła

Masa serowa:
500 g trzykrotnie zmielonego twarogu (waga po zmieleniu)
350 g sera ricotta
175 g cukru trzcinowego
4 jajka
1/4 łyżeczki soli
1 laska wanilii lub 2 łyżeczki
cukru waniliowego

Masa śmietanowa:
500 ml bardzo zimnej śmietany 36% (lub 250 ml śmietany 36% + 250 ml śmietany 30%)
1 płaska łyżka przesianego cukru pudru


Sos karmelowy:
250 ml śmietany 30%
1 szklanka (175 g) cukru trzcinowego
60 g masła

Dodatkowo:
sól morska w płatkach do posypania


Przygotowanie:

Dno okrągłej foremki o średnicy 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Z zewnątrz owinąć ją szczelnie folią spożywczą tak, aby włożona do kąpieli wodnej nie przeciekała. Wewnętrzne boki lekko nasmarować masłem.

Kruchy spód: Herbatniki rozdrobnić przy użyciu miksera i wymieszać z mielonymi migdałami. Masło roztopić i połączyć z herbatnikami, dokładnie wymieszać. Masa może być odrobinę sypka, jednak dodanie zbyt dużej ilości masła sprawi, że będzie po upieczeniu za tłusta. Masą herbatnikową wykleić dno oraz boki formy. Włożyć do lodówki na 1 godzinę.

Piekarnik nagrzać do temperatury 160 stopni. Przygotować kwadratowe lub okrągłe naczynie - większe od formy, w której pieczemy sernik (będzie potrzebne do pieczenia w kąpieli wodnej). Przygotować wrzącą wodę.

Masa serowa: Zmielony twaróg wymieszać z serem ricotta. Dodać cukier i dokładnie razem połączyć. Następnie dodawać po całym jednym jajku, za każdym razem dokładnie mieszając. Ja te czynności wykonuję ręcznie, przy użyciu rózgi. Dodać wydrążoną laskę wanilii lub cukier waniliowy oraz sól. Wymieszać. Formę z kruchym spodem wyjąć z lodówki. Masę serową wlać na kruchy spód i wyrównać. Uwaga: nie wypełni ona formy do brzegów kruchego ciasta.

Formę włożyć do przygotowanego wcześniej, większego naczynia i wlać do niego wrzącą wodę do połowy wysokości foremki. Ostrożnie włożyć naczynie z formą do nagrzanego piekarnika. Piec około 1 godziny i 30 minut. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia. Schłodzić w lodówce minimum 3 godziny (lub całą noc).

Sos karmelowy: W rondelku umieścić śmietanę, masło oraz cukier. Mieszając, podgrzewać na małym ogniu do momentu, aż cukier rozpuści się. Zwiększyć ogień, doprowadzić do wrzenia - i gotować na małym ogniu około 5-7 minut, aż sos zgęstnieje. Zamieszać kilkakrotnie w trakcie gotowania, aby sos nie przypalił się. Odłożyć do ostudzenia - w tym czasie sos dodatkowo zgęstnieje.

Bita śmietana: Bardzo zimną śmietanę ubić na sztywno z dodatkiem cukru.

Schłodzony sernik wypełnić śmietaną do wysokości kruchego ciasta. Podawać z sosem karmelowym i płatkami soli morskiej. Sernik przechowywać w lodówce.

Składnik główny: 
twaróg
Składnik główny: 
wanilia
Składnik główny: 
karmel
Składnik główny: 
ciasto kruche
Rodzaj dania: 
Ciasto

Komentarze

rybka (niezweryfikowany)

REWELACJA !!!!!! Palce lizać.
dziękuję za przepis :*

01 lutego 2017 - 11:29
RudaŻaba (niezweryfikowany)

Zrobiłam GO, i...........zniknął z lodówki jak kropla na pustyni.Moja córka z synem zjedli, a dla mnie ostał się ino jeden niewielki kawałek.Teraz piekę kolejny na prezent urodzinowy.Podchodziłam do tego sernika ok dwóch lat, o ja wątpiąca w swoje możliwości. Bardzo dziękuję pani Renato za ten przepis.Rewelacja.

11 kwietnia 2015 - 18:05
masterofdisaster (niezweryfikowany)

Zdjęcia kuszą jak nie wiem co! Wprowadziłabym kilka zmian, żeby ciasto było chociaż trochę lżejsze, ale tak czy tak wygląda genialnie!!! +dodatek słonego karmelu - cudo! Pozdrawiam serdecznie ;)

28 czerwca 2012 - 22:39
Renata Targosz

Przymierzam się do wersji nr 2, z własnym ciastem kruchym i innymi zmianami, tutaj chciałam trzymać się przepisu oryginalnego i nie liczyć kalorii ;-)

29 czerwca 2012 - 13:58
Paula (niezweryfikowany)

Would it be possible for you to give me the recipe in English with standard measurements instead of metric? It looks DELICIOUS!

21 czerwca 2012 - 06:28
GPSJane (niezweryfikowany)

It looks awesome and I am going to try it so I will post my directoions in English when I am done.

My google translate said sour cream so I am grateful for the translation, lol. Is this really meant to have curds or is cream cheese the original ingredient?

02 października 2012 - 15:40
Renata Targosz

Cream cheese ( not sour cream) is the main ingredient of this cheesecake. 

02 października 2012 - 16:54
Renata Targosz

Pastry:
1 + ¾ cups plain sweet shortbread biscuits
¼ cup ground almonds
1/3 cups butter, melted

Cheese:
1 bucket cream cheese (16,5 tablespoons)
about 1,5  package ricotta cheese
1 cup brown sugar
4 eggs
1/4 teaspoon salt
1 vanilla bean or 2 teaspoons of vanilla sugar

Whipped Cream:
2 cups very cold cream 36% (or 1 cup cream, 36% + 1 cup cream 30%)
1 tablespoon icing sugar, sifted

Caramel Sauce:

1 cup cream 30%
1 cup brown sugar
4 tablespoon butter

In addition:
sea salt flakes for sprinkling

21 czerwca 2012 - 10:37
Justyna (niezweryfikowany)

Zobaczyłam zdjęcie tego sernika na Pani blogu jakiś miesiąc temu, od tego czasu nie dawał mi spokoju. Miałam go zrobić. Wielkanoc była dobrym pretekstem. Jesteśmy po konsumpcji tego cuda. Jest znakomity, wszystkie smaki w nim współgrają, a ziarenka wanilii i karmel to połączenie najlepsze z możliwych. Dziękujemy!:)

08 kwietnia 2012 - 19:42
Renata Targosz

Dziękuję za komentarz - jak widzę, wszedł w posiadanie nie tylko mojego umysłu ;-) I cieszę się, że z efektem doskonałym :-)

08 kwietnia 2012 - 23:48
Jswm (niezweryfikowany)

zrobiłam, jest przepyszny!

24 stycznia 2012 - 18:33
Renata Targosz

super ! cieszę się bardzo ;-)

24 stycznia 2012 - 21:38
kokotka (niezweryfikowany)

Naprawde rewelecyjnie sie prezentuje! a spod jest genialny! Ja w przeciwienstwie do Ciebie nie lubie domocywh spodow pod serniki, wiec albo ich nie robie wcale albo uzywam gotowych. Ale pomysl na spod z herbatnikow rzeczywiscie jest swietny! Pozdrawiam!


17 stycznia 2012 - 16:54
onionchoco (niezweryfikowany)

Jak zwykle bajeczne dzieło Reni :) Lekkość sernika jest niezwykła.
Pozdrawiam Cię serdecznie

15 stycznia 2012 - 14:38
Renata Targosz

Dziękuję :-) I choć generalnie każdy sernik uszczęśliwia, ten faktycznie jest wyjątkowy :-)
Pozdrawiam Cę rownież!

15 stycznia 2012 - 17:25
Gosia (niezweryfikowany)

Sernik pychota! Ciasto z herbatników wyszło bardzo smaczne, masa serowa pewnie dzięki pieczeniu w wodzie jest kremowa i gładka. Mam wątpliwości co do soli. Może dałam jej za dużo, ale jakoś mnie to połączenie nie przekonało. Jutro spróbuję raz jeszcze, tym razem dam jej mniej:-)

13 stycznia 2012 - 23:41
Renata Targosz

Tak, spróbuj dostosować ilość do smaku, albo pomiń całkowicie ;-) Fajnie, że się udał i smakuje :-)

15 stycznia 2012 - 17:16
MaDemoiselle (niezweryfikowany)

Wow, wygląda nieziemsko! Teraz mnie będzie się śnił po nocach :)

13 stycznia 2012 - 23:25
Renata Targosz

:-))
Sernik już dawno zjedzony, a ja nadal o nim myślę ;-)

15 stycznia 2012 - 17:26
Gosia (niezweryfikowany)

Zabieram się za pieczenie:-) Jutro wielka degustacja:-)

12 stycznia 2012 - 20:28
Evitaa (niezweryfikowany)

Kocham solony karmel i dotąd próbowałam w połączeniu z ciastem czekoladowym. Ale z sernikiem? Jest obłędny! :)

12 stycznia 2012 - 15:22
Renata Targosz

Hmm, to pomyślmy nad czekoladowym sernikiem z solonym karmelem ;-)

15 stycznia 2012 - 17:28
Jswm (niezweryfikowany)

wspaniały! muszę go zrobić, do Swiąt chyba nie doczekam :))

12 stycznia 2012 - 11:50
ewelajna (niezweryfikowany)

Piękny...! Nabrałam wielkiej ochoty...
Ciasto często przygotowują używając ciasteczek "Złotokłosych", wydają mi się najlepsze ze wszystkich.

Pierwszy raz u Ciebie komentuje - witam się zatem serdecznie:)i pozdrawiam, Renato:)

11 stycznia 2012 - 21:59
Renata Targosz

Ja również Cię witam :-)

Do sernika wielokrotnie wrócę, więc spód przygotuję z ciastek, o których piszesz (ja użyłam "LU"), ale nie omieszkam również spróbować z domowym kruchym ciastem, choć mam obawy, czy podczas pieczenia na ślepo utrzyma tak wysoką formę ;-)

Pozdrowienia!

11 stycznia 2012 - 23:10
Gość (niezweryfikowany)

To jest najpiękniejszy sernik jaki w życiu widziałam !

11 stycznia 2012 - 10:05
Kamila (niezweryfikowany)

Boski!

11 stycznia 2012 - 00:32
Bernadeta (niezweryfikowany)

niesamowity, wygląda bajecznie.

11 stycznia 2012 - 00:28
Usagi (niezweryfikowany)

Nie będę ściemniać - cudowny.

11 stycznia 2012 - 00:13
Renata Targosz

Agnieszko, serniki to konkretna i absolutna miłość ;-)

12 stycznia 2012 - 00:03
Kuchnia w Formie (niezweryfikowany)

wyglada zniewalajaco!

10 stycznia 2012 - 23:48
DarkANGELika (niezweryfikowany)

Obłędny;) I z solonym karmelem? Jestem ciekawa smaku;)

10 stycznia 2012 - 23:45
Renata Targosz

Niekonwencjonalne połączenia są nadzwyczaj intrygujące, ale wiem, że takie jak karmel+sól ma wielu zwolenników ;-)

11 stycznia 2012 - 23:13
Cucina della Felicita (niezweryfikowany)

Wow, wygląda obłędnie. Sernik, sos, karmel...rozpusta!

10 stycznia 2012 - 23:41
Renata Targosz

Tak. To jest kwintesencja dobroci dla zmysłów ;-)

11 stycznia 2012 - 23:14
forum kulinarne (niezweryfikowany)

Ciasto wygląda niesamowicie. Gratulacje! :)

10 stycznia 2012 - 23:19
Gość (niezweryfikowany)

Wygląda obłędnie, uwielbiam serniki, skuszę się i zrobię go na Wielkanoc;) Pozdrawiam

10 stycznia 2012 - 23:18
Renata Targosz

Dla mnie serniki są nr 1 ;-) A na Wielkanoc jak najbardziej - to właśnie ich czas!

11 stycznia 2012 - 23:31

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania