Szukaj

Naturalny kwas buraczany - do barszczu

Kwas buraczany jest dodatkiem do jednej z najstarszych polskich zup - wzmianki o barszczu czerwonym pochodzą już z początku XVI wieku. Kwas z buraków nie tylko wzbogaca barszcz smakowo, ale również kolorystycznie, wzmacniając jego piękną, rubinowo-czerwoną barwę.

Podaję najprostszą wersję kiszenia buraków, bez dodatków smakowych. Takie klasyczne, polskie receptury chętnie czerpię ze starszych wydawnictw - w tym przypadku z książki W staropolskiej kuchni i przy polskim stole autorstwa Marii Lemnis i Henryka Vitry. Tej samej, z której pochodzi wspaniała Babka drożdżowa i masa makowa do świątecznych ciast i deserów. Tą drugą zamieszczę już jutro.

Opcjonalnie możecie w trakcie przygotowań dodać do kwasu przyprawy takie jak czosnek, ziele angielskie czy liść laurowy, a dolewaną wodę lekko posolić. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ czerwony barszcz i tak doprawiamy podczas gotowania. 

Orientacyjne proporcje kwasu z buraków dodawanego do barszczu to: 0,5 litra kwasu na 1,5 litra wywaru. Ilość ta zależy jednak od naszych indywidualnych upodobań i siły smakowej wywaru jarzynowo-buraczanego.


Polecamy też więcej przepisów podstawowych
Nasze inne propozycje, w których wykorzystaliśmy:
burakiPrzed przystąpieniem do pracy przygotujcie:

  • czysty, wyparzony słoik lub kamionkowe naczynie
  • gazę
  • sznurek do obwiązania gazy
  • deskę do krojenia i nóż
  • zagotowaną wodę, która w trakcie pracy powinna osiągnąć temperaturę pokojową
     

Naturalny kwas buraczany - do barszczu

Składniki:

1,5 kg buraków
skórka chleba żytniego
na zakwasie

Buraki wyszorować, cienko obrać oraz pokroić w cienkie plastry.

Kwas z buraków

Ułożyć w słoiku lub kamionkowym naczyniu. 

Kwas z buraków

Zalać wcześniej zagotowaną wodą - ciepłą lub letnią. Woda powinna całkowicie przykryć buraki. Włożyć skórkę razowego chleba.

Kwas z buraków

Przykryć gazą lub cienką, papierową serwetką i obwiązać sznurkiem. Odstawić w ciepłe miejsce na 4-5 dni. Po tym czasie ostrożnie zdjąć powstałe na powierzchni szumowiny i pianę, wyjąć skórkę chleba i przelać kwas buraczany do czystej, wyparzonej butelki. Zamknąć szczelnie i przechować w lodówce.

Kwas z buraków

Komentarze

Gość (niezweryfikowany)

A ja robię to wg przepisu umieszczonego w książce Pani Ewy Dąbrowskiej czyli 1 kg buraków zalewam 2 litrami wody z 3 łyżeczkami soli szarej i 3 ząbkami obranego czosnku (nie daję chleba razowego chociaż jest w przepisie). Jak jest niska temperatura w kuchni to wsadzam do piekarnika na 30 stopni i kisze maksymalnie 3 dni. Odmiana buraczków długich (kształtem przypominających ogórki) kisi się 2 dni. Jeżeli obciążymy pokrojone buraczki czymś żeby nie wystawały ponad poziom wody nie będziemy mieć żadnej piany.

12 sierpnia 2012 - 13:15
Renata Targosz

Dziękuję za komentarz. Przepisów na kwas jest  sporo i warto znaleźć swój ulubiony - na pewno komuś się przyda :-)

12 sierpnia 2012 - 18:40

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania