Czy jajko jest świeże, jak długo je przechowywać i jak ugotować? O jajkach, jednym z ważniejszych składników wielu dań - słów kilka ...
Jak kupować?
Przy zakupie jajek zwracamy uwagę, podobnie jak w przypadku wszystkich produktów spożywczych - na termin przydatności do spożycia. Jeżeli data oscyluje w okolicy terminu dwutygodniowego, oznacza to że jajka są świeże.
Poza kwestią świeżości ważne są pochodzenie i jakość (CMA). Znak jakości otrzymują tylko te jajka, ktorych prawidłowy sposób przechowywania poddawany jest regularnym kontrolom.
Każde jajko oznaczone jest pieczęcią z kodem o konfiguracji X-YY-ZZZZZZZZ, przy czym:
X - oznacza sposób chowu kur
YY - kraj pochodzenia jaj (np. PL)
ZZZZZZZZ - weterynaryjny numer identyfikacyjny producenta.
Sposób chowu kur wpływa na jakość i smak jajka, zwróćmy więc uwagę na pierwszy symbol w oznaczeniu kodowym (X), który stanowią cyfry od 0 do 3. I tak: 0 - oznacza chów ekologiczny, 1 - wolnowybiegowy, 2 - ściółkowy oraz 3 - klatkowy.
Nie tylko ze względu na jakość jajka warto przyjrzeć się oznaczeniu dotyczącemu sposobu chowu. Również mając na uwadze to, w jaki sposób jajka są pozyskiwane. Przeczytaj więcej TUTAJ.
Jak rozpoznać świeżość surowego jajka?
Jajko w skorupce należy włożyć do garnuszka i zalać dużą ilością wody, aby przykryła je swobodnie. Świeże jajko pozostaje na dnie, półświeże podnosi się szerszą stroną do góry, natomiast nieświeże pływa po powierzchni.
Innym sposobem jest potrząsanie jajkiem - jeżeli jest swieże nie będzie słychać żadnego dźwięku. Nieświeże jajko wydaje głuchy, delikatnie chlupoczący oddźwięk.
Jajko po rozbiciu - wytyczną do oceny świeżości będzie wygląd i konsystencja białka. Powinno ono być gęste i ściśle przylegać do żółtka. Jeżeli jest płynne i rozlewa się po dnie talerza, jajko jest nieświeże. Oba przypadki widać szczególnie wyraźnie na poniższych zdjęciach (na zdjęciu z prawej strony białko rozlało się po całej powierzchni talerza). Przy ocenie świeżości dodatkowo sprawdzamy zapach żółtka.
Zdarzyło mi się kiedyś kupić jajka, z dwutygodniową datą (od momentu zakupu) przydatności do spożycia. Niestety jajka lekko chlupotały, a białko okazało się płynne, a nie zwarte - reasumując wszystkie powyższe wskazówki - chyba nie mamy wpływu jedynie na to, jak długo i w jakich warunkach jajka są przechowywane w sklepie.
Jak przechowywać?
Najlepiej w tekturowym pojemniku, w którym zostały kupione. Dlaczego? Po pierwsze łatwo pochłaniają zapachy innych produktów. Po drugie nie są idealnie czyste i nie powinny mieć kontaktu z pozostałą żywnością. Tym samym nie należy ich myć przed włożeniem do lodówki - w ten sposób pozbawia się ich naturalnej warstwy ochronnej i jajko szybciej się zepsuje.
Jak długo przechowywać? Trzymać się ściśle terminu przydatności do spożycia podanego na opakowaniu. Generalnie jajko jest świeże przez 2 tygodnie, jeśli więc mamy możliwość zaopatrywania się w świeżutkie jajka "prosto od kury" możemy uznać ten czasokres za właściwy.
Kilka słów na temat obróbki termicznej jajek
Przed każdą obróbką, bez względu na to, czy jajko rozbijamy na surowo, czy też wrzucamy w skorupce do gotowania - jajko myjemy. Jeżeli zamierzamy ugotować jajko, wkładamy je do zimnej wody i na początku powoli podgrzewamy - nie dopuszczamy do szybkiego doprowadzenia wody do wrzenia, ponieważ jajko pęknie. Czas gotowania liczymy od momentu, kiedy woda zacznie wrzeć.
Jak długo gotować jajka?
na miękko: 3-4 minut
na półtwardo: 5-7 minut
na twardo: około 10 minut
Czas gotowania jajka zależy głównie od jego wielkości. Jeżeli jest duże, dodajmy do czasu oczekiwania około 1 minuty.
Po ugotowaniu wkładamy jajka do bardzo zimnej wody i schładzamy przez kilka minut. Rozbijamy skorupkę od szerszej strony i obieramy.
fot. główna: sxc.hu
Komentarze
Dodaj nowy komentarz