Szukaj

Mąka pszenna - typy i zastosowanie

Otrzymywana z ziaren pszenicy mąka pszenna jest podstawowym składnikiem wszelkiego rodzaju wypieków oraz dań mącznych. Bogata w gluten gwarantuje doskonałe wyrastanie, elastyczność i delikatnie wilgotną konsystencję ciast.

Mąka pszenna posiada wiele odcieni kolorystycznych, a związane jest to z zawartością zmielonej okrywy owocowo-nasiennej ziarna. Mąka pszenna jasna jest najbardziej oczyszczoną z takiej okrywy, stąd jest najbielsza. Mąka razowa, na co wskazuje również jej inna nazwa (pełnoziarnista) posiada dość sporo takiej zmielonej - widocznej gołym okiem - okrywy i tym samym jest najciemniejsza. Otrzymamy z niej treściwe i ciemne wypieki. 

Poza kolorem, mąkę rozróżnimy na podstawie typu. Typ jest wskaźnikiem zawartości popiołu w mące, czyli tym, co pozostaje z mąki po jej spaleniu w bardzo wysokiej temperaturze. Im więcej popiołu, tym jest ona bogatsza, cięższa i tym wyższy jej wskaźnik - TYP. Jeżeli zatem zawartość popiołu wynosi 0,5%, mamy do czynienia z mąką typ 500. Mąka o typie 2000, to zawartość popiołu 2% (na 100 kg mąki).

Oto najczęściej używane w piekarnictwie i cukiernictwie typy mąk:

Mąka pszenna jasna typ 450, typ 500, typ 550

typ 450 (mąka tortowa) - ciasta lekkie, np. biszkopty i ucierane
typ 500 (krupczatka) - zapewnia świetną konsystencję ciast kruchych i półkruchych
typ 500 (wrocławska) - ciasta drożdżowe, francuskie, półfrancuskie, a także naleśniki oraz zagęszczanie zup i  sosów
typ 500 (poznańska) - pierogi i kluski, pizza, a także do zasmażek i sosów
typ 550 (luksusowa) - ciasta drożdżowe i smażone, np. bliny, placki.

Mąka pszenna bułkowa typ 650

Stosowana do wypieku rozmaitego pieczywa.

Mąka pszenna chlebowa typ 750, typ 850

Te dwa typy mąk są doskonałe do wypieku chleba. Nadają one pieczywu specjalnego smaku i nieco ciemniejszego, niż mąka pszenna jasna - koloru. Mąka chlebowa sprawdzi się również podczas wypieku ciasta na pizzę.

Mąka pszenna graham typ 1850

To pełnoziarnista mąka o niższym typie niż klasyczna razowa, dlatego jest od niej delikatniejsza, choć bogata w błonnik i otręby. Stosuje się ją głównie do wypieku pieczywa.

Mąka pszenna pełnoziarnista (razowa) typ 2000

Powstaje w procesie mielenia całych ziaren, bez oczyszczania, dlatego posiada sporo otrąb. Używana do wypieków zdrowych i o zdecydowanym smaku. Doskonała do wypieku pełnoziarnistego pieczywa. Warto ją mieszać w różnych proporcjach z innymi typami mąki.

Wspomnę tutaj również o mące orkiszowej. To mąka ze starego gatunku pszenicy orkisz (Triticum spelta) - typowo chlebowa mąka, która od jakiegoś czasu wróciła do łask piekarni. I dobrze, bowiem jest niezwykle zdrowa. Taką mąkę znalazłam w dwóch wersjach: typ 1100 - chlebowa oraz typ 2000 - razowa.

Poza standardowym przeznaczeniem każdej z tych mąk warto pokusić się o szersze pole ich wykorzystania. Wiele osób dodaje mąkę o wyższym typie do naleśników, ciasta pierogowego oraz miesza różne w dowolnych proporcjach. Ważne, aby znaleźć dla siebie tych kilka ulubionych typów.

Komentarze

Jedzpij.pl (niezweryfikowany)

Kiedyś myślałam, że gotowanie to przeżytek, ale po tym, jak urodziłam dziecko, przekonałam się, że wcale tak nie jest. Musiałam przejść u mamy przyspieszony kurs gotowania, nie tylko dla siebie, ale i dla swojego malucha. Teraz, po kilku latach, mogę Wam napisać, że naprawdę polubiłam weekendowe gotowanie. Weekendowe, bo niestety w tygodniu mam pracę na tyle absorbującą, że gdy z niej wracam, to myślę tylko o tym, żeby się położyć. Najlepiej wychodzą mi pierogi, gotuję je na tyle często, że Michał (mąż) i dzieci zaczęły już na mnie wołać pierogarnia

05 kwietnia 2017 - 12:46
Karanon (niezweryfikowany)

Szkoda ze w Polsce nie jest popularna mąka typu 00, idealna do pizzy. Nie widziałem w żadnym sklepie ani supermarkecie poza dostawcami hurtowymi u których zaopatrują się zazwyczaj restauracje itp.

24 września 2015 - 23:37
IZA (niezweryfikowany)

To fakt, spotykana jest 2000 pszenna. Typ 480 hm...to trochę ciemniejsza niż 450 (tortowa), spokojnie nadaje się na ciacho.

10 stycznia 2015 - 21:55
Anka (niezweryfikowany)

A u mnuie jest maka typ 480 - do czego najlepiej ja wykorzystac?

11 lipca 2014 - 15:30
iska_bj (niezweryfikowany)

chciałam zauważyć, że mąka typ 2000 jest mąką żytnią razową.

14 lipca 2013 - 14:27
Renata Targosz

Zarówno mąka pszenna, jak i żytnia posiadają typ 2000, czyli opcję mąki razowej.

16 lipca 2013 - 01:17

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania