Szukaj

Jak kupować krewetki?

Potrawy z krewetek, które są świeże i dobrej jakości  to gwarancja nie tylko doskonałych walorów odżywczych, ale również smakowych. Oto kilka wskazówek, czym kierować się przy zakupie świeżych i mrożonych krewetek.

Krewetki świeże


Zakup krewetek w miejscu, gdzie są one poławiane nie nastręcza większych trudności w ocenie ich świeżości i jakości. Kupując jednak krewetki, które sprowadzane są do naszych sklepów należy zwrócić uwagę na szereg istotnych cech, które ich świeżość wyróżniają. Na początek zerknijmy na ladę chłodniczą, na której krewetki i inne owoce morza się znajdują. Niezbędnym warunkiem jest świeży, systematycznie uzupełniany lód oraz specjalna kratka odciekowa, która zapewni odpływ wody.

Świeże-Krewetki

Krewetki najlepiej kupujmy nieobrane i w całości. Mamy wówczas możliwość dokładnej oceny całego skorupiaka, a zwłaszcza jego głowy – to właśnie po jej barwie można poznać, czy krewetka nie jest zepsuta (czarna główka to niestety fatalna oznaka dla jakości i świeżości krewetki). 

Czym charakteryzują się świeże krewetki?  

Wygląd:
- pancerz powinien błyszczeć i nie może być lepki
- krewetka powinna mieć charakterystyczny dla danego gatunku kolor
- cała struktura krewetki powinna być nienaruszona (głowotułów, odwłok, odnóża)
- oczy przejrzyste
- mięso musi być jędrne i elastyczne
- w dotyku krewetki powinny być sprężyste
- podczas obierania mięso powinno łatwo odchodzić od pancerza.

Zapach:
- powinien być przyjazny dla zmysłu powonienia, naturalny i delikatny
- intensywnie rybi zapach, lub jakikolwiek inny nieprzyjemny - nie jest oznaką świeżości z najwyższej półki.


Krewetki mrożone

Głównym kryterium oceny świeżości i dobrej jakości mrożonych krewetek jest – podobnie jak w przypadku łososia - glazura, czyli warstwa lodu, którą są one pokryte. Powinna mieć ona warstwę jednakowej grubości na całej powierzchni krewetki i być przejrzysta.  Zbyt gruba warstwa glazury zwiększa masę krewetek i w efekcie dodatkowo płacimy za lód. Świadczy to również o nie do końca idealnych warunkach przechowywania krewetek w sklepowych mroźniach. Jeżeli mamy możliwość wyboru krewetek mrożonych w opakowaniu próżniowym – wówczas mamy gwarancję, że nie tylko aspekty prawidłowego zamrażania, ale również higieny zostały w pełni zachowane.

Niemniej ważnym kryterium przy wyborze dobrej jakości krewetek jest producent oraz dostawca. Dbałość o każdy etap drogi, jaką przebywają krewetki z hodowli lub łowiska na nasz stół, czyli warunki życia (żywienie, ekologiczna czystość hodowli/łowisk), transport i przechowywanie - spełnia kluczową rolę w tym, aby kupowane przez nas krewetki były doskonałej jakości, a co za tym idzie zdrowe i smaczne. Dlatego warto zapoznać się z tym, gdzie i przez kogo krewetki są poławiane oraz przez kogo transportowane. Zaufane źródło będzie gwarancją naszego zdrowia i zadowolenia.

Świeże krewetki


Zdjęcia pochodzą z targu, który odwiedziliśmy  w Saint Malo.

Komentarze

BAMBEAR (niezweryfikowany)

Bardzo fajny artykuł

04 lutego 2012 - 23:38

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania