Citrus paradisi, co w dosłownym tłumaczeniu z języka łacińskiego znaczy rajska cytryna, to owoc o docenionych walorach dietetycznych i zdrowotnych.
Za gorzkawy smak owocu odpowiedzialna jest naryngina z grupy flawonoidów. Zawdzięczamy jej jednak silne właściwości przeciwmiażdżycowe i przeciwutleniające. A w upalne dni efekt odświeżenia i skutecznego ugaszenia pragnienia.
Na rynku dostępnych jest kilka odmian grapefruitów, które różnią się między sobą kolorem skórki (różowo-pomarańczowa, zielona lub żółta) oraz kolorem miąższu (żółty, czerwony lub różowy)
Aby wyciągnąć z grapefruita maksimum korzyści, należy przestrzegać kilku zasad.
Jak kupować?
Biorąc owoc do ręki oglądamy dokładnie jego skórę. Jej kolor nie ma znaczenia, ważne aby była zdrowa i nieuszkodzona. Grapefruit powinien być możliwie okrągły i ciężki.
Jak przechowywać?
Grapefruit może być przechowywany poza lodówką - w temperaturze pokojowej - do 2 tygodni. W lodówce nawet miesiąc.
Jak podawać?
Najprostszy sposób to przekrojenie owocu na pół, posypanie cukrem i serwowanie z łyżeczką. Grapefruit można również obrać ze skórki, a następnie ostrym nożem wyciąć cząstki owocu między białymi błonkami, które te cząstki oddzielają. W takiej postaci owoc będzie wspaniałym dodatkiem do sałatek - nie tylko owocowych. Oczyszczony z błonek owoc to także idealny składnik sorbetów, napojów i deserów. Wyciska się również z niego sok.
Jeżeli gorycz owocu wyjątkowo nam przeszkadza, zminimalizuje ją odrobina cynamonu.
Komentarze
Dodaj nowy komentarz