Szukaj

Naleśniki - przepis podstawowy

Przepis podstawowy oraz kilka porad, które pomogą uzyskać idealne naleśniki.

Jak wygląda idealny naleśnik? Jest cienki i jasny, ale lekko przyrumieniony. Nie może być suchy i zbyt tłusty. Powinien być lekko wilgotny i elastyczny, aby łatwo było nadać mu kształt lub zrolować.

Tłuszcz do smażenia

Naleśniki smażę na klarowanym maśle. Ma ono tą zaletę, że nie przypala się, a ponadto nadaje naleśnikom wspaniały smak. Takie masło można przygotować w czasie, kiedy ciasto naleśnikowe odpoczywa (jeżeli nie mam zapasu, tak zazwyczaj robię), albo wcześniej zaopatrzyć się w gotowe już masło klarowane - ghee. Jeżeli zdecydujecie się na samodzielne klarowanie masła, do usmażenia naleśników z podanej receptury wystarczy 80-100 g masła extra (po klarowaniu ilość zmniejszy się). Roztopionym masłem smaruję dno patelni.

Patelnia

Naleśniki smażę na patelni żeliwnej. Przywiozłam ją z Francji po tym, jak moje kubki smakowe nie mogły rozstać się z galettes - bretońskimi naleśnikami z mąki gryczanej (wpis wkrótce!). Patelnia ma idealnie płaskie dno oraz niskie brzegi, dlatego jest doskonała również do smażenia klasycznych naleśników. Jej ciężar wyklucza przewracanie naleśników poprzez podrzucanie, ale kuchenne akrobacje nie są w przypadku naleśników żadnym wymogiem ;-) Taka patelnia dłużej się rozgrzewa, ale również dłużej utrzymuje stałą temperaturę. W połączeniu z klarowanym masłem jest świetnym narzędziem do smażenia naleśników.
Na rynku dostępne są lżejsze patelnie teflonowe do smażenia naleśników - i takie również mają swoich zwolenników. Najważniejszym wymogiem jest idealnie płaskie dno patelni.

Dodatki i farsze

Do naleśników słodkich dodaję czasem olejek lub likier pomarańczowy. Wspaniale aromatyzuje ciasto i nadaje mu niepowtarzalny smak - tak jak w przypadku Naleśników z jabłkami i sosem pomarańczowo-karmelowym. A zamiast zwykłego cukru - dodaję cukier waniliowy.

Do naleśników słonych, takich jak np. Rolada naleśnikowa z borowikami i beszamelem nie dodajemy wyżej wymienionych dodatków, jednak łyżeczka cukru podana w przepisie z pewnością nie zaszkodzi - nie wpłynie to na smak ciasta, ale pomoże uzyskać mu ładny kolor podczas smażenia.

W obu przypadkach mleko możemy wymieszać lub zastąpić wodą. Przygotowując naleśniki z farszem słonym, możemy część użytego płynu zastąpić piwem - o minimalnym smaku goryczki.

Naleśniki możemy faszerować dowolnym nadzieniem, zarówno słodkim, jak i słonym. Tak naprawdę nie ma tutaj żadnych ograniczeń, zwłaszcza w dobie niekonwencjonalnego czasem łączenia smaków.

Przechowywanie

Naleśniki należą do placków, które można przygotować w większej ilości, przechować (w lodówce, przykryte folią aluminiową lub spożywczą), a następnie bez problemu podgrzać. Przed podgrzewaniem warto zwilżyć je pędzelkiem zamoczonym w wodzie. Unikniemy w ten sposób przesuszenia placka. Nawilżony i ewentualnie faszerowany naleśnik podgrzewamy na roztopionym na patelni maśle, lub przykryty folią aluminiową w piekarniku.

Na zdjęciu poniżej: podsmażony w karmelowo-pomarańczowym sosie naleśnik z jabłkami

Naleśniki z jabłkami i sosem pomarańczowo-karmelowym


Naleśniki - przepis podstawowy
na 11-12 naleśników o średnicy 30 cm

Składniki:

500 ml mleka
4 jajka
220 g mąki
1/4 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru

Przygotowanie:

Naleśniki możemy przygotować na dwa sposoby.
Z użyciem robota kuchennego - wówczas wszystkie składniki wystarczy umieścić w misce i dokładnie wymieszać na bardzo gładkie ciasto.
Z użyciem trzepaczki/rózgi - do miski wbić całe jajka, dodać sól, cukier i mleko, wymieszać, ale nie ubijać. Stopniowo dodawać mąkę i dokładnie wymieszać, aby nie było grudek.
Ciasto naleśnikowe odstawić (w temperaturze pokojowej) na 30 minut, aby odpoczęło.
Rozgrzaną patelnię posmarować stopionym klarowanym masłem i nalewać chochelką porcję ciasta naleśnikowego, kolistym ruchem przechylając patelnię tak, aby ciasto rozprowadziło się po całym jej dnie. Smażyć do momentu, kiedy wierzch naleśnika zetnie się, a następnie - przy pomocy łopatki - przewrócić na drugą stronę.
Smażyć chwilę, aż spód nabierze złocistego koloru.

Komentarze

ewa (niezweryfikowany)

Naleśniczki to najlepszy deser pod słońcem. Na wytrawnie rzadko robię, raczej na słodko. Zazwyczaj kupuję do nich konfitury pomarańczowe, pigwowe i z dodatkiem czekolady :)

03 stycznia 2017 - 15:59
Anka Maj (niezweryfikowany)

Uwielbiam naleśniki chyba w każdej możliwej formie. A najbardziej z syropom klonowym lub owocami. Na pewno skorzystam także z napisanych tutaj pomysłów, by jeszcze je ulepszyć. Dzięki za pomysł.

21 maja 2015 - 21:33
Halina Mazurczak (niezweryfikowany)

Witam! Bardzo ciekawe przepisy, na pewno wypróbuje pozdrawiam! HM

20 listopada 2012 - 19:35
Renata Targosz

Miło mi :-) Pozdrawiam również :-)

20 listopada 2012 - 22:36
Gość

Moimi ulubionymi nalesnikami od dluzszego czasu, sa nalesniki posmarowane twarozkiem (bez cukru, bez wanilii), ale polane kisielem. Najlepszy kisiel robilam bedac jeszcze w Polsce, z wisni ze sloika (roboty mojej mamy, wisnie tylko zasypane cukrem bez dodatku wody i pasteryzowane). Takie wisnie maja wspanialy sok, a i owoce sa pyszne. Kisiel robi sie wykorzystujac make ziemniaczana. Prosze wybaczyc, ze nie podaje szczegolow, ale ja to wszystko robilam na oko. Nieduzy sloik (taki po dzemie) wisni nalezy przelac do rondla, troche soku odlac, w ktorym nalezy rozmieszac lyzeczke lub dwie maki ziemniaczanej. Wisnie zagotowac, a nastepnie wlac rozmieszana make. Jesli sok jest za malo slodki, nalezy dodac cukru wedlug uznania.
Nalesniki polewa sie cieplym kisielem. Obecnie, gdy jestem na obczyznie, kisiel robie z mieszanki roznych owocow z puszki, albo idac na latwizne, wykorzystuje kisiel "Slodka chwila".

05 lutego 2012 - 23:58
Gosia (niezweryfikowany)

Wyszły bardzo smaczne:-) Jedliśmy z białym serkiem waniliowym i owocami. Pozdrawiam serdecznie!

10 listopada 2011 - 20:19
Małgosia (niezweryfikowany)

Witam, czy ciastu bardzo zaszkodzi jesli będzie odpoczywało dłużej, np 2 godziny?

09 listopada 2011 - 17:43
Renata Targosz

Nie zaszkodzi, ale powinno być wtedy w lodówce.

09 listopada 2011 - 20:20
inaa (niezweryfikowany)

Ja również smażę naleśniki na klarowanym maśle, w smaku nie ma porównania!

18 sierpnia 2011 - 10:50
zibi_scj55 (niezweryfikowany)

Moje ulubione naleśniki Suzette, na które przepis dostałem od znajomej kucharki z Paryża.
250 g mąki (używam 405 Diamant)
80 g oliwy (z pestek winogron)
60 g cukru (trzcinowy)
80 g masło (do ciasta)
6 jaj
30 ml Grand Marnier
30 ml rum (markowy)
1 pomarańcza (otarta skórka)
750 ml mleko
sól ( do farszów słodkich - na końcu łyżeczki, więcej do wytrawnych
masło klarowane do smażenia.
Wychodzi z tego 15 sztuk na patelni fi 28
Oczywiście, największą zabawą jest zrobienie aksamitnego ciasta, a tego nauczyłem się też od mojej znajomej.
pozdrawiam

05 lipca 2011 - 21:53
Renata Targosz

Nie pozostaje mi nic innego, jak  przyrządzić takie naleśniki ;-) Panie Zbyszku, pozdrawiam!

06 lipca 2011 - 10:12
wariatka327 (niezweryfikowany)

Nie ma to jak pyszne, domowe naleśniki :)

05 lipca 2011 - 09:09

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania