Szukaj

Jak zrobić majonez?

Majonez jest jednym z najbardziej znanych sosów zimnych. Ma tę zaletę, że idealnie współgra z szeroką gamą potraw - od sałatek, poprzez ryby, wędliny i owoce morza. A przy tym jest prosty w przygotowaniu. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości do mieszania.

Majonez najlepiej przygotować ręcznie, przy użyciu trzepaczki/rózgi.
Wybierając olej kierujemy się jego neutralnym smakiem. Dlatego najlepszy będzie słonecznikowy lub rzepakowy. Oliwa z oliwek ma smak zbyt intensywny i lepiej zostawić ją do przyrządzenia vinaigrette.
Zanim przystąpimy do pracy, wszystkie składniki wyciągamy z lodówki, aby osiągnęły temperaturę pokojową. Przed oddzieleniem żółtek od białek jajka należy dokładnie umyć. Żółtka muszą być bardzo świeże (zobacz tutaj, jak sprawdzić świeżość jaj).

Przepis na gęsty majonez o delikatnym smaku:

Składniki:

2 żółtka
1 łyżeczka musztardy, najlepiej Dijon
250 ml oleju słonecznikowego
1 łyżeczka octu winnego białego lub ok. 2 łyżeczki soku z cytryny
sól
pieprz biały

Przygotowanie krok po kroku:

Do miski wkładamy żółtka i musztardę. Dodajemy sól i pieprz. Nie za dużo, ponieważ majonez powinien mieć delikatny smak. Składniki dokładnie mieszamy.

Po jednej kropli dodajemy olej, cały czas mieszając składniki. Ciemnożólta masa zacznie się rozjaśniać i gęstnieć. Kiedy wkropimy około połowę planowanego oleju, możemy zwiększyć jego wlewaną ilość, zamieniając ją na strużkę. Nie przerywamy mieszania.

Kiedy emulsja jest stabilna i gęsta, dodajemy ocet winny lub sok z cytryny. W tym momencie majonez troszkę rozrzedzi się i zjaśnieje. Mieszamy dokładnie do połączenia wszystkich dodatków.

Majonez przechowujemy w lodówce.

Jak uratować majonez zwarzony podczas przygotowania?

Do osobnej miseczki wkładamy żółtko. Dodajemy trochę oleju kropla po kropli, aż masa zacznie gęstnieć - cały czas mieszając. Wówczas dodajemy po łyżeczce zwarzonego majonezu. Mieszamy do momentu uzyskania gładkości i dodajemy kolejną łyżeczkę. Wszystko wykonujemy powoli i dokładnie mieszamy. Jeżeli uda mi się przy najbliższej okazji zwarzyć majonez dołączę zdjęcia ;-)

Komentarze

Magdalena K (niezweryfikowany)

Zrobiłam z oleju lnianego. Miałam tylko małą trzepaczkę/rózgę więc pewnie dlatego tak długo musiałam ubijac. Dałam więcej soli i pieprzu, ale potem już nie musiałam ich dodawać do sałatki. Zastanawiam się, czy świeżość i temperatura jajek mają wpływ na długość czasu potrzebnego do ubicia.

25 marca 2016 - 17:20
Laurka (niezweryfikowany)

Majonez nie zważy się jeżeli dobrze ubijemy żółtko z cukrem lub z cukrem pudrem. Ma być puszyste i długo ubijane. Potem dodaję musztardę, sól, kwasek cytrynowy. Mieszam mikserem i dopiero dodaje oliwy. Ale nie po kropelce tylko leję z butelki po kilka łyżek ( na oko) na końcu dodaję gorącą, przegotowana wodę. I jest super. Zawsze wychodzi.

03 stycznia 2016 - 02:06
MARIA (niezweryfikowany)

|Zwarzony majonez można uratować dodając do niego surowe białko - (nawet niecałe) - wlewamy do zwarzonego majonezu i energicznie ucieramy. Jak będzie już gładki dodajemy dalej olej.
Majonez lekko rozjaśni się, ale nie traci smaku i konsystencji, ba- zrobi się nawet bardziej sztywny.
Majonez zważony to majonez postawiony na wadze, natomiast majonez z grudkami to majonez zwarzony.
Słowo pochodzi od warzyć czyli gotować

28 marca 2014 - 22:25
marcus (niezweryfikowany)

Majonez się nie zważy jeśli przed dodaniem oliwy dokładnie wymieszamy żółtko z musztardą, tudzież odrobiną octu. Żółtko trzeba po prostu najpierw zakwasić. Wtedy majonez zawsze się uda.

Pozdrawiam

23 grudnia 2013 - 20:07
Monia (niezweryfikowany)

Witam:)
Robiłam majonez i wydawało mi się że pamiętam jak to szło:(
Jestem uparta i postanowiłam walczyć ... za trzecim razem puknęłam się w głowę
Halo kobieto mamy świetną i bardzo mądra stronę GOOGLE co byś nie wpisała to zawsze jakąś odpowiedz uzyskasz.
Proszę bardzo oto ArtKulinaria
Dziękuję za bardzo przydatne i proste rady
Pozdrawiam serdecznie :):)

06 grudnia 2013 - 20:15
kai (niezweryfikowany)

dziękuje za przepis będę musiał sam spróbować jaki to ma smak i czy nadaje się do sałatki

16 lipca 2013 - 22:26
adada (niezweryfikowany)

Prawdziwy majonez jest tylko z oliwy (w końcu pierwotnie pochodzi z kuchni śródziemnomorskiej), dlatego niech nikt nie mówi, żeby nie dodawać oliwy (można o tym poczytać). Oliwa po prostu nie smakuje ludziom z naszego kraju, ponieważ u nas się nie jada potraw z oliwą dlatego też nie jesteśmy przyzwyczajeni do jej "specyficznego" smaku, stąd się biorą te opinie, żeby nie dodawać oliwy do majonezu. Tak jest ze wszystkim. Taki przykład. Jedząc ciągle hamburgery w sieci o nazwie M, gdy zrobimy domowe to nam tak nie smakują nieprawdaż? Dzieję się tak ponieważ jesteśmy ograniczeni "wąskim" smakiem, dlatego coś "szerszego" nam z początku nie smakuje i trzeba się do tego przyzwyczaić. Tak samo jest z piwem(koncernowe a takie prawdziwe z małego browaru), herbatą z torebek i wszystkimi rzeczami które są "upraszczane" smakowo. Oczywiście nie mówię, że inne oleje roślinne oprócz oliwy są jakieś złe czy coś, ale niewątpliwie oliwa jest najzdrowsza. Dla mnie także najsmaczniejsza, bo nie smakuje jak zwykły tłuszcz ale ma inny, swój własny, niepowtarzalny smak, no ale to już zależy od gustu:) Ale namawiam do próbowania oliwy coraz częściej, przekonacie się że po jakimś czasie nie możecie bez niej żyć, no chyba że komuś po prostu nei smakuje:)

26 czerwca 2013 - 01:17
jankesxx (niezweryfikowany)

Oliwa jest świetna do sałatek i do smażenia na niewielkim ogniu, ale zdecydowanie odradzam przyrządzanie na jej podstawie majonezu! Majonez ma być dodatkiem, a nie składnikiem który narzuca, a wręcz zmienia smak i zapach potraw, do których go dodajemy.
Szczerze nie polecam...sam na próbę zrobiłem majonez na bazie oliwy z oliwek, skuszony takimi jak ta wypowiedziami / opiniami i niestety cały mój trud, zmuszony byłem ulokować w muszli klozetowej.
My Polacy mamy także tradycję robienia majonezu, i raczej nie jest to naleciałość kuchni śródziemnomorskiej.
Pozdrawiam.

28 listopada 2013 - 19:51
Kasia (niezweryfikowany)

Zrobiłam w robocie kuchennym i też wyszło. Tylko bardzo powoli lałam olej. Pozdrawiam.

10 marca 2013 - 21:49
wierzbea (niezweryfikowany)

zrobiłam w mikserze i się zważył. Utrzepałam trzepaczką i wyszedł. Dodałam zważony zgodnie z sugestią i się UDAŁO !!!!!. Dziękuję za podpowiedż, bo nie lubię gdy się coś marnuje

18 grudnia 2012 - 10:18
Renata Targosz

Bardzo się cieszę :-) Dziękuję za komentarz!

18 grudnia 2012 - 10:23
Robert (niezweryfikowany)

Polecam majnez bez ryzyka salmonellą, bez cholesterolu i bez ryzyka, że będzie rzadki jak woda po prostu bez jaja. Wszystko wymieszać i miksować. Zamiast jaja można dać odrobinę mleka.

28 listopada 2012 - 20:10
Renata Targosz

A jaki smak i konsystencja? Żółtko jednak wpływa na walory majonezu.

28 listopada 2012 - 22:29
Gość (niezweryfikowany)

Chciałabym się upewnić, czy olej słonecznikowy można zamienić rzepakowym? Czy smak majonezu byłby wówczas o dużo gorszy? Wolę używać oleju rzepakowego gdyż ma najlepszy skład i w związku z tym jest najzdrowszy. Cudowna strona ;) Serdecznie gratuluję :) Pozdrawiam

09 października 2012 - 18:06
Renata Targosz

Tak, można zastąpić rzepakowym - najlepiej tłoczonym na zimno.
Również pozdrawiam i dziękuję :-)

09 października 2012 - 20:33
Justyna (niezweryfikowany)

a jak długo może stać taki majonez w lodówce?

10 września 2012 - 10:08
Renata Targosz

Ja trzymam maksymalnie 2 dni (z dniem przygotowania włącznie). Najlepiej trzymać się zasady, że im krócej, tym lepiej. Proporcja jest nieduża, a czas przygotowania szybki, więc można taki majonez zrobić sobie na bieżąco.

10 września 2012 - 12:52
Gość (niezweryfikowany)

A co z salmonellą? Bakterie Salmonelli to jedna z najczęstszych przyczyn zatrucia. Ich naturalnym środowiskiem jest przewód pokarmowy zwierząt. Największe niebezpieczeństwo zakażenia grozi jedzącym produkty, które zawierają surowe jaja (lody, ciastka, domowy majonez, kremy) i przetwory z rozdrobnionym mięsem (pasztety, pierogi).

26 października 2011 - 12:50
Renata Targosz

Jajka przeznaczone do spożywania na surowo powinny pochodzić ze sprawdzonych i pewnych źródeł. Producent ma obowiązek naświetlać jaja zanim je przekaże do celów handlowych – zatem te kupione w sklepach nie będą obciążone ryzykiem. Jeżeli spożywamy surowe jaja – powinniśmy zainteresować się, z jakich źródeł owe jaja pochodzą. 

Należy też wziąć pod uwagę, że źródłem zakażenia salmonellą mogą być nie tylko jajka, ale również   drób, mleko oraz jego przetwory. A jajka - na miękko, sadzone, czy jajecznica – nie poddane 100% obróbce cieplnej – ludzie często spożywają, a tylko całkowite ugotowanie jajka, lub jego smażenie z obu stron, niweluje ewentualną salmonellę.
 

26 października 2011 - 17:22
Kasia (niezweryfikowany)

fajnie poznać łatwe i smaczne przepisy oraz triki na majonez, aż chce się spróbować zrobić samemu a nie tylko posiłkować się kupionym w sklepie :)

12 lutego 2011 - 13:31
Renata Targosz

Zachęcam do spróbowania ;-) Naturalny smak sam z siebie, bez chemii. A pikantność można regulować według własnych upodobań.

12 lutego 2011 - 20:47

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania