Mówisz Kuchnia Polska, myślisz... no właśnie - jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie?
Współczesna kuchnia ulega, jak każda dziedzina życia - transformacji, unowocześnieniu. Nasza rodzima kuchnia polska przechodzi korzystną metamorfozę wydobycia na światło dzienne lokalnych, regionalnych produktów. Ta metamorfoza znalazła się w idealnym dla niej momencie objęcia przez Polskę przewodnictwa w UE. Niezależnie od formuły dyplomatycznych spotkań jedzenie stanowi ważne i integrujące tło. Znana powszechnie w swej prostej, nieco siermiężnej postaci kuchnia polska ma szansę zabłysnąć na salonach bogactwem swoich produktów, smaków i form.
Poznawanie kuchni danego kraju to poznawanie jego kultury, zwyczajów i korzeni. Taki cel przyświeca właśnie kulinarnej broszurze Kuchnia PL - projektowi, który powstał na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach promocji polskiej gastronomii na czas Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2011.
Do współpracy w tworzeniu broszury zostali zaproszeni uznani kucharze, którzy sięgnąwszy kulinarną wyobraźnią w spichlerze polskich produktów regionalnych przygotowali zbiór receptur - ich misją będzie promowanie naszej narodowej kuchni.
Wśród receptur znajdziemy:
Kuchnia PL to nie tylko zbiór receptur. To również przewodnik po tradycyjnym polskim produkcie, w przystępny sposób opisujący charakterystyczne jego cechy, jego krótką historię oraz to, w jaki sposób my Polacy taki produkt przyrządzamy i konsumujemy. Jak się kisi ogórki? Co można zrobić z solonego śledzia? Jak piecze się buraki? Co to jest mak? Jakie są polskie regionalne potrawy z ziemniaka? Na te, i nie tylko te pytania delegat UE z pewnością znajdzie odpowiedzi w Kuchnia PL.
Doskonała koncepcja i świetne przepisy, jednak nie oprę się własnemu zdaniu w pewnej kwestii. Jeśli mówimy o polskiej kuchni, rodzimych produktach regionalnych, tradycji kulinarnej, które to rzeczy mają obcokrajowcom przybliżyć naszą kulinarną stronę - nie używajmy zachodnich sformułowań. Gaspacho, z czegokolwiek byłoby przyrządzone - niech pozostanie w Hiszpanii, a risotto we Włoszech. Mamy mnóstwo własnych nazw i to również one, poza tym, co znajduje się na talerzu - powinny być podkreślnikiem naszych kulinarnych korzeni.
Broszurę Kuchnia PL w formacie pdf możecie pobrać TUTAJ.
Koncepcja, teksty, opracowanie przepisów: Monika Kucia
Projekt i opracowanie graficzne: Ela Skrzypek
Ilustracje: Karolina Mazurkiewicz
Projekt powstał na zlecenie MSZ w ramach promocji polskiej gastronomii na czas Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2011.
Komentarze
Ciekawe...
Ogromnie dziękuję za ten wpis i linka do publikacji.
ooo dzięki już mam swój egzemplarz :)
Dodaj nowy komentarz