Pierogi z suszonymi śliwkami w wersji wykwintnej. Przepis, o którym przypomniałam sobie w momencie ulepienia porcji klasycznych pierogów ze śliwkami. Zdecydowałam się zatem przygotować obie wersje. Jedna i druga doskonała, choć pierogi z dodatkiem miodu i orzechów spowodowały niespodziewane zadrżenie kubków smakowych.
Suszone śliwki, wcześniej namoczone i krótko gotowane faszerowane są nadzieniem z masy orzechowo-miodowej. Nie żałujcie tego nadzienia. Śliwka ma być szczelnie wypełniona i pękata. Masa orzechowa nie rozpłynie się podczas gotowania, tylko wspaniale wypełni wszystkie wewnętrzne szczeliny śliwki. Czy całość jest za słodka? Absolutnie nie! To jedno z najlepszych połączeń smakowych, którego "wisienką na torcie" będzie sos na bazie śliwkowego syropu, śmietany i cynamonu. A o tym, że śliwki lubią cynamon, już wiecie ;-) (a jeśli nie, zapraszam tutaj).
Acha i jeszcze jedno - jeżeli nie zdobędziecie śliwowicy, użyjcie do namoczenia śliwek i gotowania samej wody. Pierogi i tak będą bardzo smaczne. Zapewniam!
Polecamy też więcej przepisów na: Potrawy Wigilijne, Pierogi, Kuchnię małopolską
Nasze inne propozycje, w których wykorzystaliśmy: śliwki suszone, orzechy, miód i cynamon
Małopolskie pierogi z suszonymi śliwkami, orzechami i miodem
na podstawie przepisu z broszury Małopolski Smak, wydanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Moją modyfikacją jest dodanie cynamonu do sosu.
Składniki:
Ciasto pierogowe wg tego przepisu
Farsz:
200 g suszonych śliwek bez pestek
100 ml śliwowicy + 200 ml wody
50 g orzechów laskowych
2-3 łyżki miodu
Dodatkowo:
8 łyżeczek śmietany 18%
2 duże szczypty cynamonu
Przygotowanie:
Suszone śliwki namoczyć w śliwowicy i pozostawić około 3 godzin. Wlać wodę i gotować na małym ogniu około 25 minut. Dokładnie osączyć, a płyn zredukować.
Orzechy zmielić i wymieszać z miodem. najpierw z dwiema łyżkami, a w razie potrzeby dodać trzecią. Masa ma być gęsta. Faszerować śliwki orzechową masą tak, aby owoc był pełny i dość pękaty.
Przygotować pierogowe ciasto. Rozwałkować i wycinać koła takiej wielkości, aby śliwki dobrze się w nie wpasowały. Każdą śliwkę kłaść na koło ciasta pierogowego i zlepić brzegi.
Gotować w osolonym wrzątku do wypłynięcia.
Podawać polane klarowanym masłem lub sosem. W tym celu zredukowany płyn z gotowania śliwek (w ilości 50 ml) wymieszać ze śmietaną i przyprawić cynamonem.
Komentarze
Rok temu wyszly swietne. Polalam je smietanka 30% z cukrem. W tym roku tez je zrobie. Dziekuje za przepis. Pozdrawiam, km
Ja takie pierogi robię co roku :-) wszyscy je uwielbiamy :-) za każdym razem lepiłam je w Wigilię ale teraz zastanawiam się, czy taką wersję można przygotować wcześniej i zamrozić (mimo alkoholu w śliwkach ) ???????
W jaki sposób albo czym faszerować śliwki suszone
Masa orzechowo-miodowa jest dość plastyczna i nie rozsypuje się, więc najprostszym sposobem będzie wepchnięcie jej wgłąb śliwki przy użyciu czegoś cienkiego (ja użyłam wykałaczki. Wyciskacz z cienką końcówką nie sprawdzi się, ponieważ masa jest za gęsta i posiada kawałki orzechów). Po kilku sztukach faszerowanie idzie bardzo sprawnie.
Takiej wersji pierogów jeszcze nie próbowałam, ale z chęcią zjadłabym te z talerzyka.
These look SO good! Can't wait to try them.
Uwielbiam wszelkiego rodzaju pierogi, ale smak tych niezwykle mnie intryguje:)
Takich jeszcze nigdy nie jadłam. Wyglądają fantastycznie :D
nigdy takich nie jadłam, muszą być pyszne!
Ja też robię pierożki, ale pieczone i posypane cukrem pudrem. Twoje bardzo mi się podobają, bo takich nie jadłam. .....i do tego ten sosik!!!!!! pychota!!!!
zapraszam do poznania moich pierożków wigilijnych
cudowny pomysł,
Dodaj nowy komentarz