Idealna kruszonka jest chrupiąca, krucha i słodka. Wzbogaca smak i atrakcyjność ciast drożdżowych oraz kruchych. Moja rodzina wybiera chrupiące kawałki z ciasta w czasie, kiedy jeszcze stygnie. Cóż, też zazwyczaj nie mogę się oprzeć ;-)
Składniki:
Mąka. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy wymieszamy dwa rodzaje mąk w proporcjach 3:1.
Podstawową mąką do kruszonki będzie lekka mąka pszenna (typ 450 lub typ 500) albo mąka orkiszowa typ 1100. Ta druga świetnie sprawdzi się w kruszonce, która wieńczy ciasta orkiszowe i razowe. Sprawi, że kruszonka będzie miała bardziej wyrazisty smak i nieco ciemniejszy kolor.
Mąkę pszenną lub orkiszową mieszam z mąką krupczatką typ 500. Krupczatka nadaje kruszonce dodatkowej kruchości i sypkości. Niezależnie od tego, której mąki użyjemy i czy będziemy mieszać dwa typy - mąka musi być sucha i przesiana.
Przeczytaj mój wpis Mąka pszenna - typy i zastosowanie
Cukier. Tylko cukier puder, który idealnie połączy się z tłuszczem i mąkami. Cukier kryształ nie rozpuści się podczas pieczenia, w efekcie czego w kruszonce pozostaną jego kryształki.
Masło. Użyte do kruszonki masło musi być tłuszczem wysokiej jakości, tzn. masłem o zawartości tłuszczu min. 82%. Wszelakie mieszanki masłowo-olejowe sprawią, że kruszonka nie będzie miała idealnego, maślanego smaku, odpowiedniej kruchości i może rozpływać się podczas pieczenia. Masło wyciągamy z lodówki odpowiednio wcześniej, aby trochę zmiękło - kruszonkę będziemy rozcierać palcami, dlatego zimne masło prosto z lodówki nie sprawdzi się w takiej sytuacji. Masło na kruszonkę można również roztopić i gorące wymieszać z mąką i cukrem. osobiście jednak wolę metodę rozcierania masła w temperaturze pokojowej.
Dodatki. Smakowym dodatkiem do kruszonki są migdały, orzechy, cynamon albo wiórka kokosowe. Wszystko w zależności od inwencji i pieczonego ciasta :-)
Proporcje:
Klasyczne proporcje na kruszonkę to stosunek 2:1:1, czyli 2 części mąki na 1 część masła i 1 część cukru. Im więcej sypkich składników, tym kruszonka będzie bardziej sypka i drobniejsza. Im więcej tłuszczu, tym bardziej miękka i mazista przy wykonaniu - należy pamiętać, że za dużo masła może spowodować jej rozpływanie się podczas pieczenia.
Najbardziej lubię konkretne, chrupiące kawałki kruszonki (tak jak na głównym zdjęciu). Dla mnie klasyczne proporcje dają trochę za drobną kruszonkę, dlatego zwiększam odrobinę ilość masła i tym samym zmniejszam ilość sypkiego składnika, w tym przypadku cukru.
Kruszonką posypujemy ciasto drożdzowe albo kruche. Dlatego polecam Wam również poradniki o tych wypiekach:
_____________________
Przepis na kruszonkę
200 g mąki
80 g cukru pudru
120 g miękkiego masła
Krok po kroku:
Do miski wsypujemy przesianą mąkę (lub dwa rodzaje mąki: pszenną i krupczatkę) oraz cukier puder.
Dodajemy dość miękkie masło.
Palcami rozcieramy masło wraz z mąką i cukrem pudrem. Przy użyciu samej mąki pszennej konsystencja będzie bardziej zwarta. Z dodatkiem mąki krupczatki - bardziej sypka.
Zgniatamy do momentu, kiedy ciasto damy radę zlepić w większe kawałki, a następnie ...
... rozkruszamy je na drobniejsze. Czasami w tym momencie wkładam kruszonkę do lodówki (np. na czas wyrastania ciasta drożdżowego).
Kruszonką posypujemy ciasto. Jeżeli jest to ciasto drożdżowe, posypujemy je tuż przed ostatecznym wyrastaniem. Każde inne przed włożeniem do piekarnika.
Kruszonkę możecie przygotować niezależnie od pieczonego ciasta - włożyć do woreczka w postaci pokruszonej i zamrozić.
____________________
Po więcej przepisów podstawowych zapraszam TUTAJ.
Komentarze
Renato, jestes moja prawdziwa podpora w kuchni, uwielbiam Twoj blog.
Porady sa proste, przejrzyste i rownoczesnie smaczne.
Krakow jest moim rodzinnym miastem i to tez podnosi smak Twojego gotowania.
Do zobaczenia kiedys w ZaKladce.
naprawdę super przepis na kruszonkę, właśnie wypróbowałam na bułeczki drożdżowe;-)
Fantastyczny przepis na kruszonke, rzeczywiscie doatek krupczatki duzo zminenia...chrupiaca az milo.
Dziekuje za ten przepis, to moj pierwszy z tej strony z ktorego korzystalem i teraz juz wiem...ze nie ostatni!
pozdrawiam x
Cieszę się i życzę samych sukcesów kulinarnych :-)
Kruszonka jest najlepszym dodatkiem do ciasta drozdzowego. Uwielbiam. Jak byłam mała wyjadałąm kruszonkę a mama mnie ganiała- he
Dodaj nowy komentarz