Szukaj

SŁOWNIK POJĘĆ



Kulinarny leksykon sztuki kulinarnej,
czyli garść definicji
i szczypta wyjaśnień...

Dorada

- (łac. Sparus aurata), wyśmienita morska ryba o białym, niskokalorycznym mięsie. Wyróżnia się jej trzy odmiany: królewska, różowa i szara. Doradę można przyrządzać na grillu, piec, faszerować, gotować oraz smażyć.

Zobacz nasze przepisy na doradę.

Bemar

urządzenie gastronomiczne służące do utrzymywania potraw przez dłuższy czas w cieple. Z języka francuskiego  bain marie, czyli kąpiel wodna.


fot: sxc.hu

Albedo

słowo pochodzi z języka łacińskiego – „alba” oznacza „biała” i jest to wewnętrzna część skórki cytrusów, z której wyrabia się pektynę.


fot.: 123rf.com

Wieprzowina PQS

PQS (Pork Quality System), czyli System Jakości Wieprzowiny - system wytwarzania wysokiej jakości wieprzowiny, potwierdzonej certyfikatem. Celem PQS jest produkcja takiego mięsa wieprzowego, które posiada  niską zawartość tłuszczu, a jednocześnie zachowuje  ważne dla konsumentów parametry jakości.

Na czym polega taka certyfikowana produkcja?

Amuse-gueule

również amuse-bouche, z języka francuskiego  jest to drobna przekąska podawana jako poczęstunek dla rozbudzenia kubków smakowych gości przed posiłkiem właściwym.

Wielkość amuse-gueule to jeden, maksymalnie trzy kęsy (kawałki).

W języku francuskim amuse-bouche ("uciecha dla ust") jest delikatniejszą formą niż amuse-gueule ("uciecha dla gęby")* i dlatego też, mimo, że druga forma jest popularniejsza, to jednak w kartach menu stosowana jest zazwyczaj forma amuse-bouche.

Julienne

w języku francuskim jest to sposób krojenia warzyw, mięs, skórek owoców itp. Najpierw kroimy produkt na cienkie plasterki, a następnie wzdłuż na drobne słupki.

Więcej metod krojenia znajdziesz
TUTAJ.