Doceniane nie tylko za wyjątkowe walory smakowe, ale również właściwości lecznicze i afrodyzjakalne. Sezon na szparagi jest krótki, oficjalnie trwa od połowy kwietnia do 24 czerwca, zatem tylko kilka tygodni świeżego zbioru. Warto zatem maksymalnie wykorzystać ten czas, aby kulinarnie uczcić to niezwykłe warzywo.
Szparagi to młode pędy Asparagus officinalis (łac.). W czasach starożytnych były używane w celach leczniczych na wiele dolegliwości i chorób, stąd nazwa officinalis (leczenie). Szparagom przyrodnik rzymski, Pliniusz Starszy przypisywał właściwości afrodyzjaku.
Chociaż w ostatnich latach powstają coraz to nowe odmiany mieszańcowe stopniowo zastępujące tradycyjne odmiany, zawsze jednak obejmować będą one trzy rodzaje szparagów:
- białe, zwykle duże i dość twardawe, dlatego wymagają obrania przed gotowaniem
- fioletowe, rosnące do zaledwie kilku centymetrów nad ziemią. Najsmaczniejsze, a zarazem najrzadsze ze względu na niezwykle trudną uprawę.
- zielone, najcieńsze i najdelikatniejsze z trzech wymienionych.
Kolor szparagów zależy od sposobu uprawy. Szparagi białe rosną pod ziemią, dlatego - z powodu braku słońca - nie wytworzyły żadnego barwnika. Szparagi fioletowe to pędy, które znajdują się na powierzchni ziemi przez krótką chwilę, zanim pod wpływem słońca nie zabarwią się na kolor zielony.
Zobacz, jak kupować i przygotowywać oraz w czym gotować szparagi.
Podobnie jak większość innych warzyw szparagi są mało kaloryczne (25 kalorii na 100 g) oraz stanowią doskonałe źródło witamin A, B i C, minerałów (zwłaszcza potasu) i błonnika. 95% składu szparagów to woda. Idealne zatem jako warzywo stosowane w dietach odchudzających.
Zobacz nasze przepisy na szparagi.
fot.: sxc.hu
Komentarze
Dodaj nowy komentarz