Szukaj

Międzynarodowy Festiwal Fotografii Kulinarnej 2010

Fotografia kulinarna zawsze budzi wiele emocji. Stylizacja i ujęcie żywności w kadrze dają bardzo szerokie pole do zaprezentowania wyobraźni i umiejętności fotografów. Dla nich właśnie, i dla radości naszych oczu w Paryżu odbył się Festival International de la Photographie Culinaire. Mimo, że od jego zakończenia minęło już kilkanaście dni, nie mogłam sobie odmówić przyjemności zatrzymania u siebie tych kilku wspaniałych ujęć, by móc w każdej chwili do nich wrócić.

Kulinarnym tematem Festiwalu w roku 2010 były rośliny: od warzyw, owoców, poprzez kwiaty, nasiona i zioła. Obiekty niezwykle wdzięczne i fotogeniczne. Ukazane czasem w bardzo zaskakujący sposób.
Prawdziwa uczta dla oka. Ocenę wygranych pozostawiam Wam, choć ukrywać nie będę, że podobają mi się ogromnie, zwłaszcza  Grand Prix  - przepiękne stylizacje nawiązujące do malarstwa realistycznego dające odczucie, że rzeczywiście patrzymy na obraz, a nie na fotografię.

Grand Prix - Nagroda Główna Konkursu dla Paulette Tavormina.

fot: Paulette Tavormina


Le Grand Prix de la Photographie du Patrimoine Gastronomique
- Nagroda Główna w konkursie fotografii potraw klasycznej gastronomii francuskiej - dla William Gauter.


fot: William Gauter


Le Prix du Public
- nagroda publiczności powędrowała w ręce Sergio Coimbra.


fot: Sergio Coimbra

Wszystkie fotografie konkursowe dostępne są TUTAJ. Macie już swoich faworytów, lub ulubiony sposób aranżacji, stylizacji, lub fotografowania żywności? Warto zauważyć, że wśród wygranych nie znalazło się miejsce dla fotografii tradycyjnej, lub makrofotografii. Oceniających zdecydowanie poruszyła głębia zastosowanej treści, artyzm i niekonwencjonalne czasem przedstawienie obiektu.

Jestem ciekawa, które zdjęcia Was najbardziej zaskoczyły. Poniżej przedstawiam te, które wywołały  moje zadziwienie, w pozytywnym tego słowa znaczeniu - i uznanie dla pomysłowości ich twórców :)


fot: Vincent Pasquier

fot: Pascale Peyret

Czekam z niecierpliwością na III edycję Festiwalu w przyszłym roku i żałuję, że przeoczyłam zeszłoroczną edycję pierwszą. A temat, obejmujący ryby i owoce morza był wbrew pozorom trudny. Ciekawa jestem, co przyniesie następny rok :) 


Zdjęcia wykonane są przez podpisanych pod nimi fotografów i opublikowane na stronie Festiwalu.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania