Szukaj

Pytania na wiosnę

Przyglądam się produktom na krakowskim Starym Kleparzu. Wędzone sery, kapłony, domowe masło, wiejskie kury, jaja, chleby. Sprzedają je sędziwe kobiety, nierozerwalnie związane z tym miejscem. W swej prostocie, gdyby spojrzeć inaczej, jawią się jako postacie mistyczne. Gdyby tworzyć materiał do periodyków kulinarnych, stworzyłyby obraz idylliczny krakowskiego targu.

Zanim nasze życie zdominują kolory nowalijek, myśli ukierunkowuję na produkt. Natura, naturalne, ekologiczne powraca. Zimowy marazm nadal odnajduję przemierzając Polskę i w tej całej melancholii można zacytować Antony'ego Hopkinsa: Wiosna, taka poczekalnia świata. Scena, która odzwierciedla wszystko. Kunszt aktorski, kulturę, słowo - zagrane i wypowiedziane w filmie Cienista dolina. Wszystko perfekcyjnie oddające klimat obrazu zimy ustępującej wiośnie. I trudno nie odnieść wrażenia, że w krajobrazie wszystko jest jeszcze poczekalnią, mimo, że wiosna już jest.

Oglądając książkę Noma autorstwa René Redzepi próbuję analizować ów fenomen, na który zwróciły się oczy kulinarnego świata. W czym tkwi ów sukces. Czy jest to podejście do rodzimego, regionalnego produktu? Wszakże z rodzimym produktem regionalnym mierzą się szefowie kuchni na całym świecie, w swoich restauracjach, często z zapleczem ogrodniczym. My w Polsce jak na razie licząc na palcach jednej ręki doczekaliśmy się dwóch, trzech szefów pracujących w swoich autorskich restauracjach i mających potencjalną wiedzę o produkcie. To jakby odzwierciedla skalę dystansu naszej kultury gastronomicznej i miejsca, w którym żyjemy. A może sukcesem Nomy istotnie było odcięcie się od wzorców francuskich i włoskich ? Ukazanie czegoś, co zawsze było, ale zostało zapomniane (w Skandynawii). A teraz Mistrz ukazał to w nowej palecie barw. Czy aby te z pewnością niezwykłe wizje podyktowane niewątpliwie kunsztem Redzepi’ego mogą znaleźć uznanie tylko w kraju wysoko rozwiniętym, gdzie gastronomia trafiła na podatny grunt? Czy mapa gastronomicznych trendów przeniosła się z Hiszpanii do Skandynawii? Jeśli naśladować wzorce płynące ze Skandynawii to chyba Polska mogłaby mieć tutaj sporo do zaoferowania. Wnioskuję, że nasz kraj jawi się jako ciche imperium naturalnej, smacznej żywności. I nie jest to zbyt przesadna ocena.

Obecnie w Polsce mamy do czynienia z wielkim porządkowaniem produktu regionalnego i lokalnego. I wyrabianiem łączności na linii dostawca-odbiorca. Pojawiają się eko-targi i jarmarki (często w sklepach sieciowych) promujące produkt regionalny. Ostatnio w jednym z krakowskich hipermarketów widziałem obok stoiska z pirogiem biłgorajskim konkurujące z nim różnokolorowe, żelowe węże w cukrze i nie tylko. Istnieje nadzieja, że zakupujący węża choć spojrzy na piroga :-)

I jeśli już znajdą się kreatorzy próbujący przenosić swoje wizje na talerze, to czy znajdzie się odpowiedni odbiorca? Może to być trudne, ale trzeba próbować. Wyobraźmy sobie kompozycje wzbogacone eksperymentalnie komosą, kolokazją, liśćmi porzeczki, komisówki, paproci, czy chociażby zapomnianym z mojego regionu głąbikiem krakowskim. I nie myślcie, że jestem sztukmistrzem czarodziejem wyciągającym atuty zapomnianych produktów z kapelusza cudów. Niestety obecnie niełatwo do niektórych dotrzeć (jak na razie nie ma zapotrzebowania, więc nie ma produktu). Po części pierwszy uczynił to w ostatnim czasie Wojciech Modest Amaro w swej książce Natura Kuchni Polskiej. Z powodzeniem.

Szczególnie interesuje mnie i ciekaw jestem Waszego zdania, czy jesteśmy na tyle dojrzali, by produkty z wykorzystaniem polskich owoców, ziół i innych roślin były przez nas akceptowalne. Bo kim lub czym jest artysta bez aprobaty publiki. Ot takie pytania na wiosnę.
..


fot. 123rf.com

Komentarze

EWA (niezweryfikowany)

Tak. Dosyć mamy bylejakości i zachwytów nad hamburgerem (swoją drogą zrobiony w domu jest niezły). Coraz częściej sięgamy po to, co rośnie w okolicy - patrząc na szczęście gdzie to rośnie. Tak w ogóle to tej późnej wiosny zrobiłam po raz pierwszy w życiu zupę ze szczawiu, który mi moja własna Siostra z własnej łączki urwała. Ta zmora dzieciństwa - bo tak nazywam te zupę z racji tego, że zjeść musieliśmy, więc jedliśmy z bratem na wyścigi zatykają sobie nos, co powodowało że smak był znacznie słabszy - okazała się zupą rewelacyjną wręcz. A ponieważ Mama zawsze pysznie gotowała i gotuje, mam żal do siebie za to podejście, które teraz nadrabiam. Czy jesteśmy gotowi? Nie odpowiem za wszystkich. Ja i owszem. Odkrywam właśnie na zasadzie szczawiu coraz to nowsze zastosowanie do liści botwinki, kaszy prawdziwie naszej czy też naszych starych jabłek, które powracają do łask, mimo braku Koksy na rynku. W każdym razie u nas. Jeszcze powiem coś, co mnie kiedyś rzuciło na kolana i do czego do tej pory nie umiem podejść bez przejęcia, więc niestety nic nie robię. Podając kiedyś kilka przepisów polskich na jednej z francuskich stronek kulinarnych, kilku internautów poprosiło mnie o... polskie ciasta, które pamiętają z dzieciństwa. Czy to u babci Polki, czy u swoich rodziców, czy też goszcząc kiedyś u nas w kraju u kogoś. I koniecznie przepis na sernik. I jak wytłumaczyć, że ser najlepszy jest prawdziwy? I że u nas wcale o ten najlepszy nie jest łatwo. I jak wytłumaczyć, że w każdym domu piekło się po swojemu. Taki makowiec na przykład. Ale i my sami wracamy do słojów na parapecie, w których zasypane są owoce na sok, wracamy do "dżemowania" po staremu - bez żadnych żelfixów. Przecież nie ma to jak konfitura trzydniowa... Coraz więcej przepisów znajduję na wykorzystanie ziół, które znam tylko z obrazka, choć staram się jak mogę zdobyć i spróbować.
Co prawda mamy środek lata, ale tak naprawdę jakby jesień była... A temat wciąż aktualny. Trochę się rozgadałam, ale niestety tak mam. trochę pewnie i przynudzam - za co przepraszam. Z przyjemnością nadrabiam zaległości wielkie w czytaniu, co procentuje odpowiedzią z przesunięciem deczko.

30 lipca 2011 - 23:03
Atra (niezweryfikowany)

Kleparz bardzo lubię, to wiadomo od dawna:)

Co do kapłonów raczej nie wierzę, że je tam sprzedają, zwłaszcza, że wg. norm trzeba je kastrować przy znieczuleniu (tzn, koguty:)). Raczej obstawiam zwykłe koguty/kaczki. Nie muszę kupować (i nie wiem czy chciałabym, mięso leży tam na ladach, bez chłodni), bo mi Babcia daje takie pysznotki:)

Pewnie że jest popyt na polskie produkty i to coraz większy! Wystarczy popatrzeć co się dzieje jesienią, jak jest sezon na pigwy.. ludzie pytają "skąd ten ser", "a skąd te truskawki czy rabarbar". To dobry znak! Pozdrawiam!

20 kwietnia 2011 - 18:48

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania