Szukaj

Koniec polskiej Goldwasser

Tak naprawdę pomysł na wpis narodził się we wrześniu, w pociągu zmierzającym do Gdańska.

Żyjemy w czasach, w których chyba już nas nic nie dziwi i nie jest w stanie zaskoczyć. Rzeczy nowe pojawiają się i znikają . Restauracje, produkty, często z nową szatą i wizerunkiem wpajane są nam do głowy. Życie weryfikuje później co się przyjmie, a co odejdzie w niepamięć.
Tydzień wcześniej chciałem zaeksperymentować z likierem goldwasser. Chciałem, okazało się jednak, że ów polski likier to już historia, która zakończyła się nieco ponad rok temu. Zastanawiam się, czy pęd życia jest tak szybki, czy media niewystarczająco nagłośniły sprawę, że temat zupełnie mi umknął. I miałem go zostawić, ale jednak nie. Myśli uwierały mnie, podszeptywały, bym nie odpuszczał.

Ta prawdziwa korzenna perełka z płatkami złota, symbolizowana z Gdańskiem, niezrozumiałym dla mnie do końca faktem przestała być produkowana w Polsce. Z tym, co by nie powiedzieć nietuzinkowym trunkiem moja wiedza zatrzymała się na etapie, gdy po wielu zawirowaniach przeniesiono produkcję z Gdańska do Poznania, by w czerwcu ubiegłego roku zaniechać produkcji. Nie do końca wierząc w dany stan rzeczy poszperałem w necie i wszystko było już jasne. Polmos zaprzestał produkcji, zatrzymując znak towarowy (marna to pociecha), tłumacząc się zmianą polityki. Nic się nie stało? W dobie czasów, kiedy wszyscy krzyczymy i bijemy się o polskie marki, pozbywamy się co by nie powiedzieć rozpoznawalnego, flagowego produktu. Jestem laikiem w temacie opłacalności produkcji owego trunku, który wiem inspiruje swym specyficznym smakiem wielu koneserów niestety chyba nie w Polsce. Ale czy nie warto było ukierunkować się w stronę limitowanej edycji butikowej, pięknej oprawy, takiej jaką mamy możliwość zakupić w przypadku wielu firmowych marek? Koneser zawsze zapłaci za jakość. Polska goldwasserka ze swą historią utonęła w morzu dziwnych zbiegów okoliczności. Ja z moim patriotyzmem niemieckiej mówię nie.

 

Komentarze

zgoda (niezweryfikowany)

Tak się kończy sprowadzanie wszystkiego do "marki" - Grupa Żywiec zrównała z ziemią Browary Warszawskie (bo grunt na Woli był wart więcej niż stojący na nim browar) a "markę Królewskie" upchnęło w browarze w Warce. Kogo (oprócz warszawskich piwoszy) interesuje to, gdzie jest robione Królewskie i w jaki sposób?

16 listopada 2010 - 23:31
Longin (niezweryfikowany)

Niestety, jak widać, całe te przemiany w kraju, dały nam tylko to, że pozbywamy się naszych rodzimych produktów. Podobna sytuacja miała miejsce z "Wedlem". Od czasu przejęcia przez "zachód" zaczęto produkować wyroby czekoladopodobne, by w końcu zbyć go dalej. Wygląda na to, że komuś bardzo na tym zależy. Decydenci zamiast dbać o dobro naszych firm, a także wyrobów, zaklepują wszelkie wyprzedaże -nie sądzę żeby bezinteresownie. Polska, widać, nierządem stoi. Ostatni gasi światło.
I po co nam wojna? Sami się sprzedamy. Chłopcy u żłoba już pokupowali sobie posiadłości na Florydzie -tak na wszelki wypadek, jakby już nie było co sprzedać w Polsce. Czekamy tylko na ruch z miedzią i pozamiatane. Tak wygląda kontynuacja rządów Bieleckiego i głównego handlowca (Polską) Lewandowskiego. Naród ma strasznie króciutką pamięć.

16 listopada 2010 - 21:45

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania